İlk şubenizi açtınız ve işler güzel gidiyor. Kendi kendinize artık ikinci şubeyi, yeni şube açmanın zamanı geldi mi diye düşünmeye başlıyorsunuz. Bu büyük bir karardır. Risk ve mükafatları düşünmek için biraz kendinize zaman verin. İkinci bir şube açmak ilk şubenizi açmanızdan tamamen farklı bir deneyimdir. Bu yazımızda şube sayınızı arttırırken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizinle paylaştık.

  • Tahminlerde Bulunmayın

İlk şubenizi açtığınızda çok daha esnekliğiniz vardı. Müşterileriniz neyi bekleyeceklerini bilmiyorlardı. Ama yeni şube açtığınız zaman, müşterilerinizin ilk şubenizden dolayı markanız hakkında fikirleri var ve artık sizden ne bekleyeceklerini biliyorlar. Müşterilerinizin kim olduğunu bilmek sizin için çok önemlidir ve sizden, sizin markanızdan ne beklediklerini bilmeniz markanız için elzem bir durumdur. Müşterilerinizi geri gelmeleri için ne motive ediyor? Bu soruya cevap bulmak, müşterilerinizle ilgili çoğu soruya cevap bulmanızı, işletmenizden ve markanızdan müşterilerinizin ne beklediğini bilmeniz açısından önemlidir.

Müşterilerinizin nerede olduğunu da görmezden gelmemelisiniz. Şehrin hangi tarafındalar? Müşterilerinizin özellikle takıldıkları belli bir cadde var mı? Bu sorulara cevap bulmak, yeni şube açmanız için kendinize uygun konum bulmanızda size çok yardımcı olacaktır.

  • İtibarınızı Yaşatın

İkinci şubenizi nerede açmak istediğinize karar verdikten sonra, bu şubeyi nasıl özgün ve eşsiz bir hale getirebileceğinizi düşünmeye başlamalısınız. Bu dekoru değiştirmeniz, menüye yeni yemekler eklemeniz ya da yeni yemek tipleri eklemeniz anlamına gelebilir. Buna güzel bir örnek olarak Montreal’daki Tommy Cafe’den bahsedebiliriz. İki lokasyon da Old Port’un kalbinde yer alıyor ve birbirlerinden çok uzak konumlanmış durumdalar. İlk şubelerinin konseptleri bir kafe iken, ikinci şubelerinin konsepti brunch üzerine kurulu. İki şube de müşterilerinin beklentilerini karşılayabiliyor.

  • Beklenmeyeni Bekleyin

Hiç beklemediğiniz durumlarla karşılaşacaksınız. Yeni yeriniz beklediğinizden daha fazla bir tadilat ve onarım gerektiren bir yer olabilir. Kârınız projenin başında beklediğiniz tahminlerinizle uyuşmuyor olabilir. Bunlar için hazırlıklı olmalı ve işleri istediğiniz yönde yürütebilmek için mutlaka planlarınızı ve fikirlerinizi hazır bulundurmalısınız. Bir oyun planına sahip olmalı ve ilk başta yaptığınız hatalardan ders çıkarmanız önemlidir.  Önünüze çıkan her yeni engeli planınıza uydurarak adapte etmelisiniz.


1 yorum

Didem Altan · Kasım 1, 2018 2:39 pm tarihinde

Güzel bir yazı olmuş. İçeriklerinizi genel olarak çok beğeniyorum. Kendi mağazamın ikinci şubesini açacağım yakında zaten. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir