Veresiye defteri çok farklı sektörlerde ve çok farklı işletmelerde hala kullanılmaya devam ediyor. İster en kurumsal firma olsun, isterseniz de sokağınızın köşesindeki bakkal olsun veresiye sistemi hala devam ediyor. Fakat bu veresiye defteri artık dijital ortamlara kaymış durumda. Hem daha az karışıklıkla veresiye işlemleri tamamlanmış oluyor, hem de defterin kaybolma gibi ihtimalleri ortadan kalkıyor. Peki nedir bu veresiye?

Veresiye nedir?

Veresiye kelimesinin anlamı parası ilerde ödenmek üzere olarak sözlüklerde geçmektedir. Alınan mal değerinin önceden ödenmeyerek sonradan taksit taksit ya da tümünün bir anda ödenmesine veresiye denmektedir. Yani sattığınız hizmetin/ürünün parasına o anda almadığınız zaman aslında ürününüzü/servisinizi veresiye vermişsinizdir demektir. Hal böyle olunca veresiye defterleri de oldukça düzenli olmalı.

 

 

Aslında veresiye defterleri temel olarak olarak üç maddeden oluşur. Müşterinin adı, toplam borç, toplam tahsilet ve bakiye. Aslında bu olayın cari işlemlerden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Sadece günlük hayatta çok fazla karşımıza veresiye kelimesi çıktığı için buna alıştığımızı düşünüyoruz. Müşteri adı aslında borçlunun adı, toplam borç ise veresiye tutarı denebilir. Eğer farklı zamanlarda bir müşteri farklı borçlanma işlemleri yaptıysa bu tutar toplam borca eklenmektedir.

Tahsilat kısmı ise müşterinin işletmeye yaptığı toplam ödemedir. Toplam borç tutarından tahsilat tutarı çıkartılarak müşterinin bakiyesi bulunur. Bu sayede müşterinin size o anda ne kadar borçlu olduğu kolaylıkla bulunur. Müşteri takip ya da veresiye hatta cari takip programlarının da temel mantığı bunun üzerine kuruludur.

Gelişmiş müşteri takip programlarından her tahsilat işleminin detaylarını görmeniz mümkün. Bu sayede hangi hesabınıza kimden ne kadar para geldiğini kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Yeni nesil mağaza yönetim sistemlerinde müşterinin yaptığı her işlemi kayıt altına tutabiliyorsunuz. Veresiye defterinin dijital ortamda bulunmasının bir diğer avantajı ise çalınma/veri kaybı gibi bir durumun olmaması. Dijital ortamda bulunan bu kayıtlara bulut tabanlı bir mağaza yönetim yazılımı sayesinde cep telefonunuzdan bile erişebilmeniz mümkün oluyor. Dijital veresiye defteri programlarının ve müşteri takip programının en temel özellikleri stok takibi, kasa takibi ve tedarikçi takibi yapabilme. Mağaza programlarında mutlaka olması gereken en temel özellikleri aşağımızdaki yazımızdan görebilirsiniz.

Mağaza programı nedir ve özellikleri neler olmalı?


4 yorum

Tarkan Melis · Haziran 27, 2018 8:12 am tarihinde

Çok teşekkürler ama mağazamızda bayadır veresiye defteri kullanmıyoruz kullandığımız program bizim yerimize takip ediyor.

Bige Jale · Haziran 27, 2018 8:12 am tarihinde

Çok teşekkürler veresiye sistemi baya faydalı bir hizmet.

Kemal Utkucu · Haziran 27, 2018 8:24 am tarihinde

Veresiye güzel şey fakat takip etmesi gerçekten çok zor. Bu programlar sayesinde işlerimiz daha kolay.

Yağmur Kesici · Haziran 27, 2018 8:25 am tarihinde

Çok teşekkür ederim gayet faydalı bir yazı olmuş. Biz mağaza otomasyonu arıyoruz tavsiyeniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir