Mağaza tasarımı ve dizaynı oldukça önemli bir konu. Müşterilerinizin mağazanızın ya da işletmenizin önünden geçerken onları içeri çekerek en son vuruşu da ürünlerinizle yapmalısınız. Bu yüzden de uzman tavsiyelerini göz önünde bulundurarak mağazanızın tasarımını yapmalısınız.

 

1) Mağazanızda Yeşilliğe Önem Verin

Mağazanızın dışarıdan bakıldığı zaman doğal ve yeşillik içerisinde görülmesi potansiyel müşterileri mağazanıza çekmenize büyük fayda sağlayacaktır. Yeşillikten kastımız illa canlı bitkiler demek değil, yapay ve su gerektirmeyen bitkileri bakım gerektirmediği için de tercih edebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre doğal ortamlar sağlayan işletmeler satışlarını %25’e varan değerlerle arttırabiliyor.

2) Müşterilerilerinizin Seveceği Arka Fon Müzikleri Kullanın

Perakende mağazalarda müzik yayını oldukça fazla kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Fakat hangi mağazada hangi tür müziğin çalınacağı, hangi ses yüksekliğinde olucağı oldukça önemli. Aksi taktirde mağazanızda yayınladığınız müzikler negatif olarak müşterilerinizi etkileyebilir, dolayısıyla da satışlarınızın olumsuz etkilenebilir.

 

3) Reyonlara Karekod Ekleyin

Reyonlara ya da mağazanızın herhangi bir noktasına QR barkodlar yani karekodlar koymak müşterileriniz ile olan etkileşimi arttıracaktır. Bu sayede ziyaretçilere web sayfanızı ziyaret ettirebilir, ya da kendi mobil uygulamanızı indirtebilirsiniz. QR kodlar sadece insanları yönlendirmek için değil, aksiyon almalarını sağlamak için de oldukça başarılılardır. Eğer siz barkodu okutan müşterilerimize %5 indirim diyip bilgilerini alabilirseniz oldukça başarılı bir kampanya yaratmış olacaksınızdır.

4) Müşterilerinize Uygun Yollar Çıkartın

Mağazanızın tasarımı olduğu kadar deneyimi de oldukça satın alma kararlarında etkilidir. Mağazanıza giren müşterilere siz bir yürüme ya da reyon yolu hazırlamazsanız tüm ürünlerinizi müşterilere gösteremezsiniz. Bu yüzden de dönüşüm oranlarınızın düşük olacaktır. Bunun için en güzel yöntem ise IKEA ya da Madama Coco gibi mağazaları ziyaret edip nasıl bir müşteri yolu belirlediklerini anlamak.

 

5) Bir Duvarı Farklı Renkte Boyayın

Mağazanızın ya da işletmenizin bir tarafını farklı bir renkte boyamak müşterilerinizin ve ziyaretçilerin dikkatini çekmenizi sağlayacaktır. Ya da farklı bir konsept olarak o duvarı farklı bir reyon düzeniyle tasarlayabilirsiniz.

 

6) Işıklandırmaya Dikkat Edin

İşletmenizin ya da mağazanızın ışıklandırmasını değiştirmek bir anda mağazanıza farklı bir hava katacaktır. Eski bir mağazaya sahipseniz ışıklarını oldukça cuzi bir fiyata değiştirerek mağazanızın genel duruşunu olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Eğer sıfırdan bir mağaza inşaa ediyorsanız da ışıklandırmaya kesinlikle çok fazla kafa yormalısınız. Işıklandırma konusunda LED ışıklandırmalar kullanabilirsiniz. Bu sayede elektrik maliyetlerinizi minimuma indirebilirsiniz.

 

7) Reyonlarınızı Dikkatli Konumlandırın

Reyonlarınızın özellikle mağazanızın ortasında olan sepetlerin çok fazla yer kaplamadığından emin olun. Mağazanızda en çok satmak istediğiniz ürünleri düzgün bir şekilde sergilemek ve bunları yaparken çok fazla yer kaplamamalarına dikkat etmelisiniz.

 

8) Ayna Kullanın

Eğer mağazanızda aynalar doğru bir şekilde konumlandırılmışsa, mağazanızı oldukça geniş ve ferah gösterebilirler. Mağazanızda illa müşteriler bir şey deneyince aynaya bakmayacaklardır. Büyük bir aynayı mağazaya girişte ya da orta konumlarda mağazanızın dışını gösterecek şekilde konumlandırmanız insanların dikkatlerini alışverişe vermelerine yardımcı olacaktır.

9) Sahte Duvarlar Kullanın

Sahte duvarlar kullanmak insanların ilgisine çekecektir. Buna en iyi örnek olarak tuğla duvarlar gösterilebilir. Bu sahte duvarlar size normal tuğladan veya taş malzemelerinden çok daha uygun bir fiyata mal olacaktır.

10) Markanızı Mağazanızla Kuvvetlendirin

Konsept bir mağaza yaratmak her müşterinin dikkatini çekecektir. Bunu en iyi yapan firmaların başında da Timerland geliyor. Timberland, Londra’daki ana mağazasında kullandığı en yeni teknolojilerden tutun da en eski Timberland modellerini bile sergiliyor. Spor ve klasik yaşam arasında bir temaya sahip olan mağazayı eğer Londra’ya yolunuz düşerse kesinlikle görmelisiniz.

11) Doğru Cam Kullanımı

Minimalist tasarım anlayışına sahip olan mağazalarda cam bölücüler ve standlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunun sebebi ise alanı olduğundan daha büyük göstermesi ve daha ferah bir ortam yaratması.

 


2 yorum

reyın kralı · Temmuz 12, 2018 2:20 pm tarihinde

Mağazamızı bunlara göre tasarlayacağız, zekice taktikler bulunuyor gerçekten.

Melih · Temmuz 12, 2018 2:21 pm tarihinde

yorum yapmadan geçemedim çok teşekkürler mağazayazılımı.com, mobilya için tavsiyeniz bulunuyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir