Dijital pazarlamanın en zor yanlarından bir tanesi de potansiyel müşterilerinizi istediğiniz gibi yönlendirip tıklamalarını istediğiniz yerlere tıklamalarını sağlamaktır. Ürünleriniz ve hizmetleriniz ne kadar iyi olursa olsun, müşterilerine bunları anlatmadan iyi olduğunuzu anlamayacaklardır. Yüksek tıklanma oranı ve tıklanma oranının her zaman korunması, pazarlamada kritik bir hedeftir. İşte tıklanma oranınızı arttırmanız için dört farklı ipucu:

1) Müşterilerinizi Anlayın

Müşterileriniz işletmenizin veya ürününüzün çekirdeğidir. Eğer satışlarınızı arttırmak istiyorsanız kesinlikle hedef kitlenizi anlamak ve radarlarına bir şekilde girmek zorundasınız.

Bir çok uzman, “Tıklanma oranınızı arttırmanın ilk yolu müşterilerinizi anlamak ve onlara kaçınılmaz teklifler sunmaktır.Eğer potansiyel müşterilerinizin ne istediğini ve aradıklarını doğru bir şekilde analiz edebilirseniz, onların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri reklamlar tasarlayabilirsiniz. Kişiselleştirmenin inanılmaz yaygın olduğu bir çağda yaşıyoruz, kullanıcılar sorularına tam olarak uyan cevapları bekliyorlar, bu yüzden de doğru sonuca ulaşmak için – doğru sonuca ulaşma olasılığını en üst düzeye çıkarmak için – nasıl arama yaptıklarını kesinlikle bilmelisiniz.” diyor.

Müşterilerinizin zamanlarını ve ilgilerini çekecek reklam türlerini nerelerde bulduğunu tespit edin. Örneğin, alışveriş yapan kişiler Facebook’u diğer sosyal medya sitelerine oranla daha fazla kullanıyorsa, onları sitenize çekmek için etkileşimli bir bağlantıya sahip bir Facebook reklamı oluşturun. Onların olduğu yere gidin ve ihtiyaç duydukları şeyi sağlayın.

 

2) Web sayfanızda Görsellere Önem Verin

Etkileyici renk paletleri ve ilgi çeken görüntüler kullacıların ilgisini çekme konusunda çok başarılıdır. Bu, dijital pazarlamada araştırma ve denemeyin gerektiren çok önemli bir stratejidir. Canlı renklerin kullanıcıların ilgisini çektiği bir gerçek. Yazı fontu ile butonların güzel bir kontrast yaratıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Uzmanlar butonların renginin her zaman farklı olması gerektiğini de hatırlatıyorlar.

İlk denemenizde mükemmel sonuç almayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için web sayfanızda belli aralıklarla butonlarınızın rengini ve görsellerinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için çeşitli A/B testing uygulamalarını da kullanarak daha profesyonel raporlamaları görebilir ve testlerinizi otomatikleştirebilirsiniz.

 

 

3) Açık ve Anlaşılabilir Aksiyona Geçirici Metin Kullanın

Aksiyona geçirici butonlar web sayfalarında kullanılan pazarlama taktiklerindendir. “Şimdi kaydolun!”, “Arayın, gelelim.”, “Şimdi ücretsiz dene.” aksiyona geçirici butonlara örnek olarak sayılabilir. Bu kalıplar kullanıcıların duygusal tarafını harekete geçirerek istediğiniz işlemi yapmalarını sağlayabilir ya da ürününüzü satın almalarına sebep olabilir.

Her zaman kullanıcılarınıza neler sunduğundan emin olun ve kullanıcıların güvenini kazanmaya öncelik gösterin. Müşterilerinize vaad ettiğiniz şeyleri daima yerine getirin, aksi taktirde markanızın itibarına müşterilerilerinizin gözünde zarar verebilirsiniz. Sattığınız ürünleri veya servisleri beklendiği gibi teslim etmeye özen gösterin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir