Aklınızda bir startupta çalışmak ya da yeni bir işletme kurmak mu bulunuyor? Bunun için illa teknik bir beceriye sahip olmak zorunda değilsiniz. Yeni iş fırsatı her zaman bulunuyor ve bunları değerlendirmek tamamen sizin elinizde.

Sadece teknik beceri gerektiren mesleklerle hiç bir startup ya da bir işletme yürümez ve başarısız olur. Startupta çalışmak için illa yazılımcı olmaya da gerek yok. Sonuç olarak ortaya ne kadar kaliteli bir ürün çıkmış olsun bunu satmadıktan ve pazarlayamadıktan sonra o ürün kimseye ulaşmayacaktır ve başarısız olacaktır. Sonunda da startup kapanacaktır ve yeni açılan şirket neredeyse hiç bir gelir elde etmeden kapanmak durumunda kalacaktır.

 

 

Bu yazımızda Amerika’da popüler teknik iş gerektirmeyen, iletişim becerilerinizde ve sektör bilginizle farklılık yaratabileceğiniz meslekleri ele aldık. Bu listedeki iş ünvanları 14.000 kişinin ankete verdiği cevaplarla yaratılmıştır.

1) Satış Uzmanı

Satış yöneticisi pozisyonu oldukça popüler. Amerika’da yaklaşık yıllık 109.000 dolar kazanabileceğiniz bu ünvanla primler kazanarak maaşınızı arttırabilirsiniz. Fakat ikna gücünüzün ve yeni müşteri bulma konusunda oldukça başarılı olmalısınız.

 

İşletme Lisansı ile MBA Arasındaki Farklar

 

2) Pazarlama Yöneticisi

Startupların kanayan yarası pazarlama. Eğer kendi yaratıcılığınıza inanıyorsanız ve müşterilerinizin gözünden şirketinizi görebileceğinizi inanıyorsanız bu meslek tam size göre. Amerika’da bir pazarlama yöneticisi yaklaşık 87.000 dolar kazanmaktadır.

3) İş Analizcisi

Startuplar bazen yeni özellikler bulmak ve müşterilerin isteklerini cevap vermekte zorlanmakta. Bunu ise verileri analiz ederek ya da müşterileri dinleyerek çözebilirsiniz. İş analizcisi olarak ana göreviniz şirketinizin yol haritasını belirlemek olacaktır. İş analizleri ise yıllık 83.000 dolar kazanmaktadır.

 

 

4) Kreatif Direktör

En çok kazanan bir diğer ünvan ise kreatif direktörlük. Kreatif direktör olarak aslında tüm pazarlama süreçlerinden tutun da üründe kullanıcıların kullanacağı aksiyonlara kadar tüm tasarım süreçlerinde ve kullanıcı deneyimlerinde söz sahibi olabilir ve ekibinizi yönetebilirsiniz. Kreatif direktörler Amerika’da yıllık 140.000 dolar kazanmaktadır.

5) Müşteri Servis Yöneticisi

Müşteri servis yöneticisi olarak yeni bir iş fırsatı arayabilirsiniz. Bu sayede müşterilerin sorunlarını çözerek onları şirketinize ya da startupınıza daha çok bağlayabilirsiniz. Bu sayede onların güvenini kazanarak daha fazla satış yapabilir, karlılığınızı arttırabilirsiniz. Müşteri servis yöneticileri Amerika’da yıllık 70.000 dolar kazanmaktadır.

6) İnsan Kaynakları Yöneticisi

İnsan kaynakları yöneticisi olarak yeni iş başvurularını değerlendirebilir, ya da yeni personeller bulabilirsiniz. Belki de şirketlerin en kritik rollerinden biri olarak şirkete değer katabilirsiniz. Fakat bazen işler ters gidebilir ve çok kötü bir personeli işe alarak tüm şirketin dengesini bozabilirsiniz. İnsan kaynakları yöneticileri Amerika’da yıllık ortalama 95.000 dolar kazanmaktadırlar. İnsan kaynakları yöneticisi olarak yeni iş fırsatı yaratabilir, personel alımı gerçekleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir