Sosyal medya günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini alalı uzun bir zaman oldu. İnternetin yaygınlaşmasıyla beraber, herkese ve her ihtiyaca göre bir çok platform kuruldu. Sosyal medya dünyada ve Türkiye’de etkisini gün geçtikçe arttırmaya devam ediyor. Gün içerisinde neredeyse hepimiz en az bir sosyal medya platformundaki hesabımızı kontrol edip yeni paylaşımlar yapıyor ve etkileşimler alıyoruz. Ancak söz konusu bir markanın, bir şirketin sosyal medya yönetimi ise işler burada değişiyor. Markaların sosyal medya platformlarını yönetmek artık sosyal medya danışmanı olan profesyoneller tarafından yapılıyor.

Sosyal medya bir marka için müşterilerin ulaşılmasını kolaylaştıran bir platformdur. Marka için bilinirlik sağlar ve marka değeri arttırma açısından etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Sosyal medya danışmanlığı yapanlar markaların elindeki ürün, hizmet ya da materyali en özgün ve uygun şekilde sosyal medyada sunarlar. Sosyal medya sayesinde markanızı yurt içinde, bölgesel ve hatta global anlamda diğer yollardan daha kolay bir şekilde duyurabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Danışmanı’na başvurmadan önce nelerden emin olmalıyız?

Sosyal medya danışmanı en nihayetinde sizin elinizdeki ürünleri, markanızı yani sizin sahip olduğunuz değerleri öne çıkartma konusunda ustalaşmış kişidir. Markanızın iyi temsil edildiğinden ve rakiplerle rekabete hazır olup olmadığından emin olun. Sosyal medyada hedeflerinizi belirleyin: Globalde mi yoksa yerel piyasada mı aktif olmak istiyorsunuz, hedef müşteri kitleniz kimler bunlardan mutlaka emin olun.  Sosyal medya üzerinde hangi platformlarda yer almak istediğinize – Facebook, Twitter, LinkedIn, Youtube, Google+, Instagram gibi, karar verin. Kurum ve markanızdan olan beklentilerinizden emin olun.

  • Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Markanız ya da işletmeniz için sosyal medya platformlarında hesaplar açar. Hesaplarınızı aktif hale getirir ve hesaplarınızı büyük bir titizlikle kontrol eder.

Sosyal Medya Danışmanı, markanızın misyonu ve vizyonu doğrultusunda sosyal medyada açtığı hesaplarda şirketinizin duruşunu belirler.

Bu hesapların görselliğiyle ve tasarımıyla ilgilenir, eksik noktaların giderilmesi için uğraşır. Markanıza uygun reklam ve pazarlama stratejileri oluşturur.

Takipçilerinizden ve müşterilerinizden gelen geri dönüşümleri analiz eder ve bir sonraki adımını ona göre uygular.

Sosyal medya sayfalarındaki marka bilinirliğinizi yükseltir, markanızı güncel tutar.

Markanız ile ilgili haberleri, duyuruları ve reklamları bu hesaplardan paylaşır ve hedef kitlenin bu paylaşımlardan haberdar olup olmadığını tespit etmeye çalışır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir