Küçük bir işletmede satış yöneticisi veya danışmanı olarak çalışmak çekici bir pozisyon. Sigorta ve emlak sektöründe çalışan satışçılar büyük paralarla oynadıkları için kampanya düzenleme konusunda çok daha esnek olabiliyorlar. Başarılı bir satış kampanyası doğru bir hedeflemeyle mümkün. Satmak zorunda olduğunuz şeylerle ilgilenen potansiyel müşterilerinize ulaşmak satışınızın birinci kuralı olmalı. Aşağıdaki adımlar başarılı bir satış kampanyası oluşturmak konusunda size yardımcı olacaktır!

Müşterilerinizin Beklentilerini Bulun

Pazarlama materyallerinizi hazırlamadan önce servislerinize veya ürününüze ilgi duyan insanların beklentilerini bulmalısınız. Bunun için hali hazırda bulunan müşterilerinizle minik diyaloglarla neden sizi seçtiklerini ve nelerin onları mutlu ettiklerini öğrenmelisiniz. Bu bilgileri kullanarak bundan sonraki adımda bahsedeceğimiz pazarlama materyallerini geliştireceksiniz.

Pazarlama Materyalleri Geliştirmek

Direkt olarak satışınıza odaklanmaktansa, potansiyel müşterilerilerinize kendinizi tanıtın ve aranızdaki buzu pazarlama materyallerinizi kullanarak kırmaya özen gösterin. Örnek vermek gerekirse eğer sigorta sektöründe çalışıyorsanız kendinizi tanıtan bir yazı ile müşterilerinize hangi servisleri sunabileceğinizi, tecrübelerinizi ve referanslarınızı aktarın. Bu bilgi yazısında nelerin sizi benzersiz yaptığını kesinlikle belirtmelisiniz, mesela eğer küçük işletmelerin sağlık sigortaları konusunda iddialıysanız bunu kesinlikle açıkça belirtin.

 

 

Pazarlama Materyallerini Gönderin

Bundan sonraki adım hazırladığınız pazarlama materyallerini potansiyel ya da hali hazırda bulunan müşterilerinize göndermek. Direkt olarak postalamak artık pek tercih edilmese de müşterilerinize somut bir ürün ulaştırmak hala etkili.

Etkili satış ve pazarlama yöntemleri yazımızı okumak için tıklayın.

Fakat artık minik bütçelerle dijital mecralardan binlerce kişiye çok kolayca ulaşabiliyorsunuz ve bu gücü kesinlikle kullanmalısınız. Facebook ve Instagram üzerinden lokasyon bazlı reklamlarla işletmenize yakın oturan potansiyel müşterilerinize çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Görüşme Ayarlayın

Pazarlama sürecinizi bitirdikten sonra müşterilerinizi gerçek olarak ulaşmanız gerekli. Siz gitmeden müşterilerinizin size gelmeyecektir. İletişim numalarınızı bildiğiniz müşterilerinizi arayıp pazarlama materyallerinizin ulaşıp ulaşmadığını onlara sorun. Çok büyük bir kesin ürünlerinizin ulaşmadığını söyleyecektir. Bu aranızdaki buzları kırmak için çok iyi bir fırsat bunu kesinlikle değerlendirmelisiniz! Bu görüşme sırasında birincil önceliğiniz görüşme ayarlayarak somut olarak yüz yüze müşterilerinizle görüşmek olmalı.

İletişimde Kalın

Eğer görüşme ayarlama konusunda başarısız olduysanız kesinlikle pes etmeyin. Bir kaç ay sonra fikirlerinin değişip değişmediğini sorup iletişime geçin. Bu müşterilerinize hatırlandıklarını hissettirecektir. Durumlar değişebilir bu yüzden ilerleyen süreçlerde ilgisiz bir kişi en çok gelir sağlayan müşteriniz olabilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir