Potansiyel müşteri gelecekte sizinle çalışmak isteyecek, sizinle iş yapma kapasitesine sahip kişileri ifade eder. Potansiyel müşteri aynı zamanda işletmecinin hedeflediği müşteri kitlesi olarak da geçer. Bir işletmeci, yapmak istediği işi kurmadan önce pazarda ne kadar rakibi olduğuna, ürünün pazar değerine ve potansiyel müşterisine bakar.

Potansiyel müşteri ve gizli müşteri her zaman karıştırılan iki ayrı konudur. Potansiyel müşteri ürünü alma olasılığı yüksek, işletmenin hedef kitlesinde olan kişilere denirken, gizli müşteri ise mağazaya alıcı gibi gelerek mağazayı denetleyen kişilere denir.

Potansiyel müşterileri nasıl ayırt edebiliriz?

Bir işletmeci için mağazaya gelen pek çok müşteri tipi vardır. Bu müşteri tipleri içerisinde kararsız tip, memnuniyetsiz tip, kötümser müşteri tiplerini alıcıya çevirmek biraz da satış danışmanının satış yeteneklerine bağlıdır. Eğer satış danışmanı bu müşterilerin psikolojisini iyi gözlemleyip onların isteklerine göre bilgilendirmelerde bulunursa satışı kapatma olasılığı artar fakat, her müşteri tipinde satışa gitmek bu kadar kolay değildir. Bir de potansiyel müşteriler vardır ki, bu müşteri tipleri amacına uygun gelen, satın almaya meyilli tiplerdir. Potansiyel müşteri, bir işletmenin arayıp da bulamadığı ya da bulmak için pek çok yöntem denediği hedef kitledir.

Bu potansiyel müşterilere ulaşmak için işletmelerin hedef kitlelerini iyi belirlemesi gerekir. Müşterilerinin ihtiyacını anlamalı ve eski müşterilerinizi de kontrol ederek ürünlerinizdeki eksiklikleri belirlemeniz gerekir. Eski müşterilerinizi arayıp memnuniyetini kontrol etmek bu anlamda çok önemlidir. Bu müşteriler eğer memnunlarsa, sizin ürününüzü över ve başka meslektaşlarına tavsiye verirler. Bu sayede ürününüz hem bilinirlik kazanır hem de yeni potansiyel alıcılarınıza ulaşmış olur.

Potansiyel müşterileri kaçırmamak için ne yapmalı?

Potansiyel müşteri ürününüzü almak için gelmiş müşteridir. Bu tip müşterilerle iletişime geçecek satış danışmanları ürünün özelliklerine iyi hakim olmalıdır. İnternet çağının sağlamış olduğu faydalardan biri de bir ürünün, müşteri tarafından anında pek çok marka ile karşılaştırılmasıdır. Potansiyel müşterilerin de ürününüzü araştırmış olma olasılığı yüksektir. Bu sebeple, bu müşteri tipiyle iletişime geçecek satış danışmanının müşteriden daha bilgili olması önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir