Müşteri takip programı, aslına bakacak olursanız muhasebe takip programlarından farksız değildir. Fakat her geçen gün gelişen teknoloji dünyası sayesinde, sadece müşteri takibi yapan programlar yerine tamamen mağazanızı yönetmenize imkan sağlayan mağaza programları piyasaya çıktı. Bu yazımızda hem müşteri takip programının temel özelliklerinden bahsedeceğiz, hem de güncel programların ne gibi özellikleri olduğundan bahsedeceğiz.

Müşteri takip programı nedir?

Müşteri takip programları, işletmenizle alışveriş geçmişi olan herkesi kayıt altında tutan ve bu müşterilerilerin finansal takiplerini gerçekleştiren bir perakende programıdır. Aslında bu programı sadece mağazacılar ve perakendeciler değil, ticaret ile içli dışlı herkes kullanıyor diyebiliriz. Programın illa bir bilgisayar ya da bulut üzerinde çalışmasına gerek yok, aslında bu programların bakkal defterinden hiç bir farkı bulunmuyor. Tek farkları bilgisayar üzerinde çalışıyor olup daha düzenli bir şekilde bilgileri tutuyor olmaları.

Firmanız varolurken ve faaliyeti boyunca ticareti hareketlerinin muhattabı olan firma ya da kişilere müşteri denir. Müşterileriniz olmadan firmanızın hayatta kalması imkansızdır. Müşterileriniz size kazanç sağlayan en önemli faktördür. Bu yüzden müşteri takibi işletmeler ve firmalar için olmazsa olmazdır.

 

 

Müşteri takip programları ve sistemleri bu aşamada müşterilerin hangi ürünleri ya da servisleri aldığını takip etmekte ve borç ve alacak durumlarını takip etmekte oldukça avantajlı programlardır. Raporlama özellikleri sayesinde de geçmişe yönelik ya da anlık finansal durumunuzu görebilir, para akışınızı görebilirsiniz.

Fakat müşteri takip programlarının yapamadığı bir çok mağaza özelliği bulunmakta. Bunların başında da stok ve tedarikçi takibi gelmekti. Stok takibi ve diğer özellikler için de ayrı bir program kullanmak oldukça zahmetlidir. İade ve Değişim, kullanıcı yetkilendirme ve müşteri profilleme gibi özellikler için farklı bir uygulama kullanmak yerine bulut teknolojisiyle geliştirilmiş modern mağaza programları bulunmakta.

 

Mağaza programlarının özellikleri keşfetmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Mağaza programı nedir ve özellikleri neler olmalı?

 

Üstelik bu programların herhangi bir altyapı maliyeti de bulunmuyor ve bu sayede oldukça uygun fiyata tüm özelliklere sahip bir mağaza yazılımına sahip olabiliyorsunuz. Mağazanızda herhangi bir local server bulunmadığı için de dilediğiniz yerden mağazanızın durumunu takip edebiliyorsunuz. Gelişmiş raporlama özellikleri sayesinde de finansal ve stok durumlarınızdan her zaman haberdar olabiliyorsunuz.

Yeni nesil mağaza yönetim yazılımları gelişmiş müşteri takip özellikleri sunuyor. Her satışta oluşturduğunuz müşterilerinizi profilleyerek onlara özel kampanyalar oluşturabiliyorsunuz. Mağazanıza en son ne zaman ziyaret ettiklerini ve hangi tutarda alışveriş yaptıklarını da görebildiğiniz yeni nesil mağaza yönetim programlarında e-mail marketing kampanyaları düzenleyerek ürünlerinizi ve markanızı da pazarlayabiliyorsunuz.

 


1 yorum

Utku Azmas · Haziran 18, 2018 1:00 pm tarihinde

Mağazacılık için güzel yazılar yazıyorsunuz, çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir