Mağazanızda müşteri, ürün ve satış aslında başlı başına farklı süreçler. Eğer mağazanızda bir mağaza yönetim yazılımı kullanıyorsanız kesinlikle bu programının müşteri takip özelliklerini kullanmanız gerekli. Bunun aslında çok basit sebepleri bulunuyor. Bu yazımızda neden müşteri takibi yapmanız gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız.

1) Müşterilerinizi Özel Hissettirmelisiniz

Müşterilerinizin mağazanıza ya da küçük işletmenize girdiğinde tanınması ve alışveriş sırasında zaman kaybını önlemek için daha önceki alışverişlerinde müşterinizi sisteme kayıt etmenizi öneririz. Bu sayede satış işleminde sadece isim soy isim söyleyerek bir çok adımı atlayabilirsiniz.

Fakat müşterilerinizin kendilerini özel hissedeceği en önemli an onlarla iletişime geçtiğiniz andır. Müşterinizin en son ne zaman mağazanızı ziyaret edip alışveriş yaptığını kayıt altında tuttuğunuz için müşteri özelinde kampanyalar yaratabilmeniz mümkün oluyor. Örnek vermek gerekirse eğer bir müşteri mağazanızı 20 gündür ziyaret etmiyorsa ona özel indirim kuponu sağlayarak indirimden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

2) Alışveriş Geçmişi

Müşterilerinizi takip ederek aslında sadece kendilerini değil, bir çok farklı olayı da takip ediyorsunuz. Alışveriş geçmişi sayesinde bir müşterinizin tüm alışverişlerini tek bir ekran üzerinden görebiliyorsunuz. Bu sayede iade ve değişim işlemlerini de kolaylıkla bu ekranlar üzerinden yapmak mümkün oluyor.

3) Gelişmiş Müşteri Raporlaması

Müşteri takibinin en önemli avantajlarından bir tanesi de gelişmiş raporlamaya imkan sağlamasıdır. Müşterilerinizin isim ve soy ismini takip ettiğiniz gibi yaş grubunu, gelir durumunu ve cinsiyetini takip edebilirsiniz. Bu sayede ürün bazında hangi ürün hangi yaş grubunda daha çok tercih edilmiş gibi raporları görebiliyorsunuz.

Mağaza bazında ise hangi gün, hangi saatte şubenizde kaç satış yapılmış. En yoğun gününüzü müşteri takip sisteminiz üzerinden bulabilir ve o güne özel kampanyalar oluşturup satışlarını arttırabilirsiniz. Bunlar farklı satış ve pazarlama teknikleri olduğu için bu yazımızda fazla değinmeyeceğiz. Fakat daha önce yazdığımız etkili satış ve pazarlama teknikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Etkili Satış ve Pazarlama Teknikleri

 

4) Sadakat Uygulamaları Tasarlayın

Müşterilerinizi takip ederek ne zaman hangi üründen aldıklarını zaten biliyorsunuz. Sırada onlar için özel kampanyalar düzenlemekte. Bunu sadakat uygulamaları deniyor. Caffe Nero’yu duymuşsunuzdur. 10 kahve alan müşterilerini bir adet kahve hediye ediyor ve bunu sadece bir kağıt parçasına kaşe basarak takip ediyor.

Dijitalleşen mağaza süreçlerinde sadakat uygulamaları da değişiyor ve dijitalleşiyor. Müşterilerinizin sadece kasanızın üzerinde bulunan barkodu okutmasıyla aktifleşebilecek bir sadakat uygulamasını hayata geçirmek hem satışlarınızı arttıracaktır, hem de müşterilerinizi işletmenize/markanıza daha sıkı bağlayacaktır.


2 yorum

Yeşim Turna · Haziran 28, 2018 6:51 am tarihinde

Teşekkürler magayazilimi.com, fakat kampanya nasıl yaratabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Ufuk Güney · Haziran 28, 2018 6:52 am tarihinde

Çok teşekkür ederim çok faydalı bir yazı!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir