Yeni bir işe atıldığınızda hedefinizdeki müşterilere ulaşmak, kendinizi duyurmak, ürünlerinizi tanıtmak beklediğinizden daha zorlu bir süreç olabilir. Nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Bu süreçte planlı ve programlı olmak çok önemlidir. Size aşağıda sıraladığımız 11 müşteri bulma yöntemi ile işlerinizi hedef müşteri kitlenize duyurabilirsiniz.

 • Hedef Müşteri Kitlenizi Belirleyin

Bir işletme için müşteri hedef kitlesini belirlemek potansiyel müşteri bulma yöntemi için ilk adımdır. Potansiyel müşteri, ürünle ilgilenen ürününüzü yeterli ve kullanışlı bulduğu takdirde ürünü satın alma olasılığı yüksek olan müşteridir. Mevcut müşterilerinizi tanıyın. Yeni müşteri kazanmanın, sadece satışla değil aynı zamanda ilişki ile ilgili olduğunu unutmayın.

Hedef müşteri

Hedef müşterinizi belirlemek en önemli müşteri bulma yöntemidir.

 • Yeni Müşterilerinize Hoş Geldin Deyin

Müşterilerinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu göstermek için onlara mutlaka geri dönüş yapın. Yeni müşterilerinize nasıl davrandığınız potansiyel müşterinize de büyük bir teşvik olacaktır.

 • Müşterilerinizin İhtiyaçlarını Belirleyin

Eski müşterilerinizin ürünlerinizden tatmin olup olmadığını kontrol edin. Müşteri kazandıktan sonra onlarla olan ilişkinizin nasıl ilerleyeceği ile ilgili bir yol haritası çıkartın. Eğer eski müşterileriniz, ürünlerinizden memnun kalırsa bunu kendi meslektaşları ile paylaşacak hatta ürününüzü önerecek, böylelikle size yeni bir müşteri ağı oluşturmuş olacaktır. Müşterilerinizin size bu ağı oluşturmasını sağlamak için onları indirimlerle, promosyonlarla ödüllendirebilirsiniz. Reddedilen ürünlerinizin eksik yönlerini belirleyin ve ürünün eksikleri üzerinde çalışın.

 • Fuarlara Katılın

Türkiye genelinden pek çok perakendeci yılda bir ya da iki kere bir araya gelip fuarlarda buluşuyorlar. Hatta bazı fuarlar uluslararası çapta olabiliyor. Bu fuarlara katılmak hem büyük hem de küçük çaplı pek çok işletmecilerle tanışmanıza, iş ilişkileri kurmanıza olanak verir. Aynı zamanda kendi ürününüzü tanıtacak bir stant açıp broşürler, sunumlar ve afişler yardımıyla ürününüzün tanınırlılığını arttırabilirsiniz. Fuarlar size yeni müşteri bulma imkanı sunar.

Fuar

Fuarlar müşteri bulma’da birebirdir.

 • Ürün Paketleri Oluşturun

Satış, sadece tek bir ürünü satmak üzerine kurulu değildir. Sattığınız ürün ne olursa olsun, yan ürünlerle destekleyebilirsiniz. Örneğin bir bisiklet dükkanınız var ise sadece bisiklet satmaya odaklanmazsınız. Ayrıca yanında kask, dizlik, dirseklik, bisiklet zili, suluk, bisiklet gözlüğü de satmaya çalışırsınız. Bu da müşterilerinizi cezbeden ve yeni müşteri bulmanızı kolaşlaştıracak bir yöntemdir.

 • Sunumlarınız Üzerinde İyi Çalışın

Ürünleriniz hakkında tam bilgiye sahip olun. Ürününüzün sunumunu yaparken eksik bilgiye sahip olmak profesyonel görünümünüz için hiç hoş olmaz. Ürünlerinizin iyi ve kötü yönlerini iyi bilirseniz gelecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olursunuz. Sunum yaparken görsellik kullanmak da müşteri üzerindeki izleniminizi arttıracaktır.

Steve Jobs, sunum

Steve Jobs Apple Sunumu

 • Reklam Verin

İşletmenizi tanıtmanın en çabuk akla gelen yöntemi reklam vermektir. Fakat asıl sorun, bu reklamın nasıl bir reklam türü olacağına karar vermekten geçer. Ürününüz için en uygun mecrayı ve yöntemi iyice araştırın. İnternet reklamlarının öneminin gün geçtikte arttığını unutmayın.

 • Sosyal Medya Hesapları Açın

Facebook, Twitter, LinkedIn, Youtube, Instagram, Google+ gibi sosyal medya platformlarında işletmenizin adına hesaplar açın. İşletmenizle ilgili güncel haberleri, ürünlerinizin tanıtımını ve ürün güncellemelerinizi bu hesaplardan paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya

Sosyal medyada aktif olun

 • SEO’dan Faydalanarak Görünürlülük Kazanın

Google’ın keyword plan eklentisini kullanarak anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Daha sonra bu araştırmanızdan çıkan sonuçlara göre internette ürününüzle alakalı hangi kelimelerin nasıl arandığını öğrenip içeriklerinizi buna göre ayarlayabilir ve müşterilerinizi sitenize yönlendirebilirsiniz. İşletmenizin web sitesi için bloglar oluşturabilirsiniz. SEO’dan faydalanmak en iyi müşteri bulma yönteminden biridir.

 • Bir Takım Olun

İşletmenizdeki tüm çalışanlarınızla bir takım olun. Farklı pozisyonlardaki personellerinizin fikirlerini alın. Sizin fark etmediğiniz eksiklikleri söyleyip, müşteri bulma konusunda yeni fikirler sunabilirler.

 • Tamamlayıcı İşler Arayın

Eğer varsa, işinizle alakalı tamamlayıcı bir iş bulun. Yalnız çalıştığınızda müşterilere karşı tek dezavantajınız çeşitli alternatifler sunamamanızdır. Bir paket oluşturup müşterilere sunan ajanslar genellikle sizin önünüze geçecektir. Örneğin, bir grafik tasarımcısıysanız bir web tasarımcısı ile iletişime geçmek, müşterileri etkilemeniz açısından sizin için daha avantajlı olacaktır ve farklı iş kolları açılmasına da yarar sağlayacaktır.

Son olarak eğer kendinizi hala bu konuda yeterli donanıma ulaşmış hissetmiyorsanız sizlere Türkiye Bilişim Derneği’nin eğitim seminerlerini araştırmanızı ve kendinize uygun seminerlere göz atmanızı tavsiye edebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir