Pazaryeri, internet üzerinden satış yapabileceğiniz her türlü platformu tanımlamak için kullanılan bir terim. Türkiye’de Hepsiburada, n11.com, Gittigidiyor gibi e-ticaret siteleri de aslında pazaryeri modeli ile satış yapmakta. Pazayeri modelinde bir ürünü birden fazla satıcı satabilir. Bu satıcıların sattıkların ürünlerin garantisinden kargo sürecine kadar ürünün satıldığı platform sorumlu olabilir.

Yurtdışında Pazaryeri Modeli

Yurtdışında pazaryeri modeli aynı Türkiye’de olduğu gibi oldukça yaygın. Bu modelin öncülerinden olan Amazon ise bir ürünü birden çok satıcının satmasına, farklı fiyatlandırma yapmalarına izin veriyor. Bu sayede satıcılar arasında bir rekabet oluşmuş oluyor ve alıcılar uygun fiyata istedikleri ürünleri satın alabiliyor.

Peki pazaryeri modelinin hiç olumsuz bir yönü bulunmuyor mu? Tabii ki de var. En yakın örnek ise Türkiye’den. Hepsiburada bildiğiniz gibi eskiden sadece kendi satış yapıyordu. Bu sayede müşteri memnuniyetini en üst seviyede hiç kuşkusuz tutabiliyordu. Fakat geçtiğimiz sene yayına aldığı güncellemeyle Hepsiburada tarafından onaylanan her satıcı ürün satabiliyor.

Bulut tabanlı uygulama nedir ve avantajları nelerdir?

İlk zamanlarında çok fazla sorunla karşılan Hepsiburada bu satıcıları sistemlerinden uzaklaştırarak daha sıkı kontrol mekanizmaları geliştirdi. Her zaman müşterilerini koruyucu tavırlar sergileyen Hepsiburada bazı stok durumlarında satıcı sorunlarını üstlenerek müşterilerini mağdur etmiyor. Bu da memnun müşteri sayısını ciddi oranda arttırıyor.

Letgo gibi farkı modellerle satış yapılmasına imkan sağlayan platformlarda bulunuyor. Hem sıfır, hem de ikinci el ürün satmanıza imkan sağlayan platformda ilan yayınlamak ücretsiz. Sadece ilan öne çıkartmak gibi süreçlerden ücret alan Letgo müşterinin kargo süreçlerine, sorunlarına ne yazık ki hiç dahil olmuyor.

 

 

Pazaryeri modelinin alıcı için en çekici noktası uygun fiyatlandırma ve destek sunması. Türkiye’de de bu modeli bizce en iyi sunan site N11 ve Gittigidiyor. Ürünler elinize geçmeden ve ürünleri onaylamadan satıcıya ödeme yapılmadığı için satıcılar ister istemez ürünleri güzel bir şekilde kargolamak zorunda kalıyor.

Satıcılar için Marketplace Entegrasyonu

Peki bir satıcı farklı marketplacelerde yani online pazaryerinde satış yapabilir mi? Tabii ki de yapabilir. Hatta entegrasyonlar ve yazılımlar sayesinde bu mağazalar tek bir tuşla tüm sitelerdeki ürünlerini güncelleyebilir, stoktalarında biten ürünleri satıştan kaldırabilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir