Eğer mağazanızda dijital bir dönüşüme başlamadıysanız işlerinizi hala zor yoldan yapıyorsunuz demektir. Stok takibi, işletmecilerin mutlaka dikkat etmesi gereken bir konu. Sadece işleri kolaylaştırmak değil, genel olarak olarak mağaza programları hem zamandan, hem de maliyet avantajıyla küçük işletmelerin tercih etmesi gereken servislerin başında geliyor.

Mağaza Yönetiminin Başı Stok Takibinden Geçiyor

Mağazanın en temel unsurlarından bir tanesi ürün yönetimidir. Bunun için el ile teker teker ürünleri takip etmenize hiç gerek yok. Bu süreç hem çok zahmetli, hem de ciddi bir zaman kaybına yol açıyor. Bunun yerine stoklarınızı bir mağaza yönetim uygulamasında tutmak, el ile yapmaktan hem çok avantajlı, hem de daha düzenli. Stok yönetiminin bazı temel taşları bulunuyor bunlar:

  • Tedarikçiden ürün geldiği zaman stok arttırma.
  • Satış yapıldığı zaman otomatik olarak stok düşmesi.
  • Varyasyonlu ürün eklemek.
  • Varyasyonlara ayrı ayrı fiyat ve barkod, SKU tanımlamak.
  • Her ürüne ayrı ayrı vergi ekleyebilmek. Bildiğiniz gibi restoranlar bu özelliği en çok kullanacak sektörlerden olacaktır.
  • Ürünlerin değişim/iade süreçlerini takip etmek.
  • Ürünlerin tedarikçi tarafındaki iade süreçlerinin takibi.
  • Çoklu şubeler için mağazalar arası stok transfer işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesi.
  • Mağaza programının her yerde internet bağlantısının olduğu her yerde çalışıyor olması oldukça önemli.
  • Barkod sistemlerini desteklemeli.

Yukarıdaki liste mağaza programlarının stok takibi özelliğinin olmazsa olmaz özellikleri. Eğer bir mağaza yönetim programı almak için niyetlendiyseniz ya da araştırma aşamasındaysanız, bu özellikleri kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Bu özellikler her KOBİ ve küçük işletmecinin her gün kullanabileceği önemli özelliklerinin başında geliyor.

Barkod sistemi ile stok takibi yapmanız için 6 sebep!

Stok takibi yapmazsak neler olur?

Stok takibi yapmayan bir mağaza ne yazık ki her türlü hırsızlığa ve düzenliğe açık bir şekilde faaliyet göstermekte. Bu yüzden de aslında mağazanızda takip edemediğiniz her ürün size zarar olacak geri dönebilir. Mağazanızda ne sattığınız, hangi üründen kaç tane elinizde olduğunu bilmek tedarikçinize ya da toptancınıza yeni sipariş verirken de size çok kolaylık sağlayacaktır.

Bir diğer stok takip programının olmazsa olmazı barkod sistemidir. Mağazanızda kullanacağınız mağaza yönetim programı mutlaka barkod okuyabilmeli. Hatta mağazanızda satacağınız ürünleri barkodlamak için barkod yaratıcı servisini mağaza yönetim yazılımı üzerinden sunması çok büyük avantaj olacaktır. Bu sayede barkodu olmayan ürünlere hemen barkod oluşturup ciddi bir zaman zahmetten kurtulabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir