Küçük işletmelerin avantajlı yanlarının olduğu gibi kurumsal büyük şirketlerle karşılaştırdığımızda dezavantajları da bulunuyor. Küçük ve bireysel işletmeler hızlı bir şekilde karar alabilir, müşterileri ile çok yakın ilişkiler kurarak sadakat sağlayabilir. Ancak küçük işletmelerin büyük şirketlere ayak uydurmakta zorlandığı bazı durumların olduğu da bilinen bir gerçek.

 

Çalışanlarınıza Limitli Fayda Sağlayabilirsiniz

Küçük işletmeler kurumsal firmaların çalışanlarına sağladıkları önemli faydaları sağlayamayabilir. Çalışanların kurumsal firmalarda çalışmasının önemli sebeplerinden bir tanesi de sağlık sigortası olabilir. Çoğu senaryoda küçük işletmeler yeterli çalışan sayısına sahip olmadığı için sigorta şirketlerinden indirimli fiyatlar alamıyor ve bu yüzden çalışanlarına sağlık sigortasına benzer faydalar sunamıyor. Bu faydaları sunamamak yetenekli çalışanlarınızı elinizde tutmak konusunda işinizi zorlaştırabilir.

Düşük Alım Gücü

Küçük işletmeler belki de düşük sermaye ile bir işe başladıkları için alım güçleri büyük firmalar kadar kuvvetli olmayabilir. Belki de limitli depo veya mağaza hacimleriniz sizi limitliyor olabilir. Tedarikçilere verilen yüklü siparişler birim başına düşen maliyeti azalttığı için büyük ve kurumsal işletmeler küçük işletmelere nazaran daha avantajlı olabiliyorlar.

 

 

 

Zor Zamanlarda Kurtuluş Senaryoları

Küçük işletmelerin ekonomik zorluklarda veya krizlerde ayakta kalması oldukça zor. Büyük firmalar bankaların ve hatta devletlerin yardımıyla fırtınalı havalardan kolay bir şekilde kurtulabiliyor. Ekonomik krizler büyük işletmelerin kafasını küçük işletmelerde olduğu kadar kurcalamadığı için daha cesur aksiyonlar alarak verimliliklerini ve performanslarını arttırabiliyorlar. Küçük işletmelerde bir tane büyük müşteriyi kaybetmek bile üzücü sonuçlara yol açabilir.

Finansmak Sağlamak

Küçük işletmeler çoğunlukla büyük işletmelerin yaşamadığı sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Bankalar küçük işletmelere kredi verip finansman sağlarken çok daha tutuk davranıyor ve bu da işinizi büyütmekte büyük bir engel. Hal böyle olunca küçük işletmeler ve girişimciler kredi kartlarını kullanarak borçlar içinde kalabiliyor. Finansman sıkıntısı  işletme sahiplerinin operasyonlarını genişletememe gibi sorunlara da yol açıyor. Ek olarak pazarlamaya çok kısıtlı bir bütçe ayrıldığından firma sahipleri küçük işletmelerininin yeteri kadar tanıtımını yapamıyor ve ürünlerini son kullanıcıya ulaştıramıyor.

Para her sorunu çözer diye düşünebilirsiniz fakat daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi etkili satış ve pazarlama yöntemi belirlemeden para harcamak sizi zarara uğratabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir