Bir fikriniz var ve kurumsal hayattan kurtulmak mı istiyorsunuz? Küçük işletme veya girişim kurarak bu isteğininizi başarıyla sonlandırmak hiç de kolay değil fakat, bu yazımızdaki 4 ipucunu kullanarak başarıya bir kaç adım yaklaşabilirsiniz. Küçük işletmenizi veya kendi kendi girişiminizi kurmak oldukça çok çalışma, uykusuz geceler ve hem maddi, hemde manevi alınacak bir çok risk demek.

1) Hazır Olduğunuzdan Emin Olun

Aklınızda bir iş fikrinin olması ve bunu hayata geçirmeye çalışmak takdir edilesi. Fakat sabit gelirinizin olduğu bir işten ayrılıp belki de hiç para kazanamayacağınız hatta zarar edeceğiniz bu süreçe hazır olup olmadığınızı anlamak çok kritik. Küçük bir işletme kurmak, bir rollercoasterda olmaya benziyor. İnişli çıkışlı bu yolda stresi kaldırabileceğinize, uzun çalışma saatlerine karşı sorun çıkartmayacağınıza emin olmalısınız. Yöneticilik yeteneğiniz gerçekten çok önemli, eğer bu deneyime sahip değilseniz bir işletme kurmadan bunu tecrübe etmeniz çok önemli.

2) Yardım Alın

Küçük işletmenizi kurmak çoğunluk için korkutucu olabilir fakat unutmamanız gereken bir şey var; yalnız değilsiniz. Mentorlar, danışmanlar ve arkadaşlarınızdan her zaman her konuda yardım alabileceğinizi sakın unutmayın. Daha önce sizinle aynı yollardan geçen ve şu anda başarılı işletme sahipleriyle konuşun. Ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini öğrenin. Internet üzerinde minik aramalar yaparak sorun yaşadığınız problemlerinin çözümlerini ve merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz.  

 

 

3) İş Planı Oluşturun

Fikriniz ne kadar iyi olursa olsun eğer iyi bir planınız yoksa başarısız olmaya mahkumsunuzdur. Fakat iyi bir planla iyi bir ürüne nazarla daha başarısız gözüken ürünle başarıya daha kolay ulaşabilirsiniz. Detaylı iş planınızda işletmenizin senelik harcalamalarını ve beklenilen harcamalarını hesaplayarak gözünüzdeki bulanıklığı silebilirsiniz. Eğer yatırım almak gibi bir fikriniz varsa ya da ortaklık arıyorsanız iş planı olmazsa olmazınız diyebiliriz. 

4) Finansınızı Önemseyin

Para, para, para… Küçük işletme için en önemli şeylerin başında para geliyor. İş planınızda finanasal açıdan tahminlerinizi ve beklentilerinizi yazmış olsanız da elinizde gerçekte ne kadar para var, hangi ayın sonunda ne kadar param olacak gibi parametreleri mutlaka takip etmelisiniz. Eğer ürününüzün toplum tarafından beğenileceğine inanıyorsanız ve paraya ihtiyacınız varsa kitlesel fonlama servislerini deneyebilirsiniz. Yurtdışında oldukça popüler olan Kickstarter gibi servislerde ürününüz veya işletmeniz için fon toplayabilirsiniz.

Küçük işletme sahibi olarak çok fazla masrafınızın olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bu harcamalarını minimize etmeye çalışacaksınızdır fakat veri gibi bazı masraflarınızı düşüremeyeceğinizi farkedeceksiniz. Kampanyaları takip etmek masraflarınızdan kazanç elde etmek için çok güzel fırsatlar. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir