Teknolojinin ilerlemesi  sayesinde pazarlama yöntemleri her gün değişiyor ve yeni statejiler oluşturuluyor. Reklam firmaları da satış yöntemlerini değiştirip, modern satış yöntemlerine adapte olmaya başlıyorlar. Pazarlama stratejileri belirlenirken yeni yöntemler, düzenlemelere gelişmeler modern dünyaya uyarlanmış bir şekilde yapılıyor. Ama şunu unutmamak gerekir ki pazar ve satışın temeli iletişimdir. Teknolojinin ilerlemesi ile insanlara ulaşmak sosyal medya aracılığıyla çok daha kolay bir hale geldi. Bir firma yeni bir ürünü piyasaya sürmek isterse toplumun nabzını iyi ölçmelidir. Klasik satış yöntemleri henüz tam oturmamış işletmeler ve eski yöntemlere alışmış kobiler tarafından kullanılıyor. Fakat artık dijital pazarlama yapmadan büyük kitlelere ulaşmak, isminizi duyurmak pek mümkün değil. Bu yüzden de eski klasik yöntemleri bırakmadan modern satış yöntemleri sayesinde işletmenizi ve markanızı duyurabilirsiniz.

Modern Satış yöntemleri içerisinde 6 teknik en çok kullanılanlar arasındadır:
  • Deneyimsel Pazarlama

  • İlişkisel Pazarlama
  • Veri Tabanı Pazarlaması
  • Retro Pazarlama

  • Gerilla Pazarlama

  • Tuzak Pazarlama

Modern pazarlama yöntemleri müşterilerin zevklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alır. Modern pazarlama hem eski geleneksel yöntemlerin hem de dijital pazarlama yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla sağlanır. İnternet kullanımının artması ile pazarlamada müşteriler ile interaktif iletişim de artmış oldu. Reklam şirketleri artık televizyon ve radyolara reklam vermektense sosyal medyada reklam kullanımının daha etkili olduğunu savunuyorlar. İnternet kullanıcıları 2016 yılı itibari ile masaüstünden ziyade mobil ağlar ile elektronik aletler aracılığıyla internete bağlanıyorlar. Bu yüzden de dijital pazarlamada verilecek reklamların, kullanılacak sitelerin mobil uyumlu web-siteler olması çok önemli.

Modern pazarlama müşteriye olan eski geleneksel bakış açısını da değiştirdi. Eskiden müşteriye bir tüketici gözüyle bakılırken artık müşteriler,  istek ve ihtiyacı sorulan kişiler haline geldi. Sadece ihtiyaçları doğrultusunda tüketim yapmayan, müşterilerin zevklerini ve fikirlerini önemseyen bir  pazarlamacılık anlayışı yaygınlaşmaya başladı. Sosyal medya aracılığıyla müşterilerle aktif iletişimde olmak önem kazandı. Siz sosyal medyada olmasanız bile markanız, işletmeniz, işletmenizin işleyiş biçimi bir şekilde sosyal medyada konuşuluyor. Bu bilgilerin ışığında sosyal medyayı, işletmenizin itibarını yönetmek adına kullanmaya başlamanız gerekir.

Modern pazarlamada reklamlara yapılan geri bildirim ve görüşlerin önemi arttı. Bu geri bildirimler sayesinde, reklamlara yapılan pozitif veya negatif yorumlar göre  artık reklamlarda düzenlemeler yapılıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir