Yeni bir işletme açmak kendi işinizin patronu olmak mı istiyorsunuz? Perakendecilik, kobi ya da mağazacılık yapmak mı istiyorsunuz? Peki satacağınız ürünler üzerindeki vergilerden haberdar mısınız? KDV oranları her sene değişen oranlar değildir. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu’nun ‘Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı’na göre 2018 yılında üç ayrı KDV oranı belirlenmiştir. Bu KDV oranları %1, %8 ve %18 olmak üzere 3’e ayrılmıştır.

Bakanlar Kurulu’nun Kararı ile mal teslimleri ile hizmet ifalarına uygulanacak güncel KDV oranları aşağıda açıklanan şekildedir:

  1. Genel Oran: %18 KDV Oranına Tabi Mal ve Hizmetler

Alkollü içeceklerin hepsi %18 KDV oranına tabi tutuluyor. %1 ve %8’lik KDV oranına tabi tutulmayan ve yeni eklenen tüm mal ve hizmetler genel oran olan %18’lik orana tabi tutuluyor.

  1. %1 KDV Oranına Tabi Mal ve Hizmetler

Gazete ve dergiler, açıkta satılan bakliyatlar, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı, ceviz, fındık, buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, darı, çeltik, soya, kuru fasulye, kuru barbunya, kuru bakla, nohut, mercimek, patates, kuru soğan, sarımsak, zeytin, zeytinyağı, küçük ve büyükbaş hayvanlar, meyan kökü, meyan balı, çöven, sumak yaprağı, defne yaprağı, ıhlamur, kekik, ada çayı, mahlep, kimyon, susam, anason, haşhaş tohumu, rezene tohumu, süpürge teli ve tohumu ile bunlardan mamul süpürgeler, kapari (kebere), harnup (keçiboynuzu), harnup çekirdeği, zerdali çekirdeği, kayısı çekirdeği, kişniş, acıbadem, kuzu göbeği mantar, şeker pancarı,

Katma Değer Vergisi oranları

  1. %8 KDV Oranına Tabi Mal ve Hizmetler

Gıda maddelerinin çoğu %8 KDV oranına tabi tutuluyor.

Tüm hayvanların etleri ve sakat atlar, süt ve süt ürünleri, balık petek bal, süzme bal, işlenmiş post, deri, ve köseleler ile bunların taklitleri ve bunlardan mamul giyim eşyası (şapka, kemer, kravat, eldiven ve benzerleri dahil), her nevi maddeden mamul ayakkabı, terlik, çizme ve benzerleri,

her nevi maddeden mamul çanta %8 KDV oranına tabidir.

Ayrıca, kitap ve benzeri yayınlar, tıbbi cihazlar ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından zirai mücadelede kullanılmak üzere ruhsatlandırılan bitki koruma ürünleri de %8’lik KDV oranı sınıfına giriyor.

Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastahane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler (hazır yemek şirketleri dahil), lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetlerde KDV oranı 1/1/2008 tarihinden itibaren %8 olarak uygulanıyor.

Gelir Tablosu Nedir, Nasıl Hazırlanır?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir