Son günlerde hırsızlık olaylarının oldukça fazla arttığını farketmişsinizdir. Bunun önüne geçmek ise tedbir almadan imkansız hale geldi. Hırsızlar 1 dakika içerisinde mağazada ne var ne yoksa hızlıca alıp götürebiliyorlar. Mağaza güvenliği oldukça önemli lakin bir gecede tüm stoğunuzdaki ürünleri kaybedebilirsiniz. Zararı sigortanız varsa telafi edebilirsiniz fakat bu süreç oldukça uzun ve en az bir haftanıza malolacaktır. Bu yazımızda kullanılan yaygın güvenlik yöntemlerinden ve yapmanız gerekenleri ele aldık.

Mağaza Güvenliği nasıl sağlanmalı?

En yaygın güvenlik yöntemi hareket sensörlü güvenlik sistemleri. Alarmı kurduğunuz zaman içerideki en ufak bir harekette alarmlar çalmaya başlıyor. Eğer herhangi bir alarm sistemi firmasından hizmet alıyorsanız ve paketinizde haberdar olma özelliği varsa içerideki bu hareketlenmeden hem haberdar olabiliyorsunuz, hem de alarm merkezi tarafından polis merkezine ihbar yapılabiliyor. Fakat bu hareket sensörleri pratikte o kadar başarılı çalışmıyor, sıklıkla mağazanızda bulunan sensörler arızalanabiliyor ve boşu boşuna alarmlar çalmaya başlayabiliyor. Hareket sensörleri yerine güvenlik kameraları ile mağazanızı kayıt altına almak oldukça mantıklı bir çözüm. Piyasada çok fazla güvenlik kamerası çözümü bulunuyor. En son teknolojinin güvenlik kayıtlarını buluta yükleyen sistemlerin olduğunu belirtmeliyiz. Bu sayede ofisinizde ya da mağazanızdaki bilgisayar arızalandığı zaman video kayıtlarını kaybetmemiş oluyorsunuz ve geriye dönük mağazanızı izleyebiliyorsunuz. Ek olarak mağazanızda alarmlar çalmaya başladığı zaman telefonunuzdan veya herhangi bir internete bağlı olan cihazdan mağazanızı izleyip gerçekten de bir sorun olup olmadığını tespit edebiliyorsunuz.

 

 

Güvenlik kameralarının sensörlerden ziyade hırsızları daha çok caydırdığını söyleyebiliriz. Hareket sensörlerinde sadece hareket algılandığı için hırsızların kimliğinin belirlenmesi imkansız. Güvenlik kameraları hırsızlarının mağazaya giriş ve çıkış anını kayıt altına aldığı için hırsızlar tarafından pek sevilmiyorlar. Günümüzde gece saatlerinde mağazanın önüne arabayla gelip kepenkleri kırarak içeridekileri alıp götürmek çok popüler bir soygun yöntemi oldu. Arabanın plakası tespit edilen hırsızlıkların çoğu ise yakalanıyor. Eğer soygun yapılan yerde veya yakınında güvenlik kameraları olmasaydı plaka tespit edilemez ve hırsızların bulunma ihtimalı çok düşerdi. Sadece kendi mağazanızın değil, sokağınızda belki de işlek bir caddedeyseniz mahallenizin güvenliğine bile mağazanızın önüne takacağınız bir güvenlik kamerası ile katkıda bulunabilirsiniz.

Günümüzde popüler olan soygun tipinden biraz önce bahsetmiştik. Güvenlik kameralarından başka alınabilecek diğer önlem ise sağlam bir kepenk kullanmak gözükebilir fakat hırsızlar her türlü kepenk sistemini 1 dakika içinde kırarak veya zorlayarak açabiliyor. Bu yüzden eğer hırsızların aklında o mağazaya girmek varsa kesinlikle giriyorlar. Hatta ve hatta son günlerde kepenkleri kriko ile zorlayan hırsızlar bile ortaya çıktı. Bu noktadan sonra caydırıcı çözümler soygunları ve hırsızlık olaylarını engellemek için kullanılmalı bunlardan en etkili olanı ise gece görüşlü güvenlik kameraları. Gece görüşlü olduklarını için karanlık ortamlarda da kullanabiliyorlar ve geceleri mağazanızın ışıklarını açmanıza da gerek kalmıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir