İşletme lisansı her geçen gün oldukça popülerleşen dört yıllık bir lisans programıdır. MBA ise, açılımı Master of Business Administration, lisans derecesi tamamlandıktan sonra yapılan iki senelik bir yüksek lisans programıdır. Programlar isim olarak benzede içerik olarak ve eğitim metodları olarak oldukça farklılaşıyorlar. Ek olarak MBA, yani işletme masterı yapmak iş hayatınızda oldukça fayda sağlayacaktır.

İşletme Eğitim Formatı

İşletme lisans programları, daha çok basit ve öğrencilerin profesör ya da eğitim görevlilerini dinledikleri ve ham bilgiye eriştikleri programlar oluyor. Bu programlar daha çok teorik bilginin ve örneklerin öğrencilere aktarılması oluyor. MBA programlarında ise öğrenciler eğitim ortamında kendilerine yeni bilgiler katması oldukça önemli. Bir çok MBA programında profesör ve öğretim görevlisi yerine öğrenciler tarafından bilgiler aktarılır. Bu sayede de müfredata herkesten farklı bir nokta katılmış oluyor.

 

 

Bireysel ve Takım Çalışması

Bir diğer büyük farklılık ise lisans programının daha çok bireysel eğitime önem vermesi. Fakat MBA programları öğrencileri takım çalışmasına teşvik ediyor. Bu sayede aslında farklı sektörlerde çalışan sınıf arkadaşlarınızın tecrübelerini dinleyerek onlardan kendinize ders çıkartabiliyorsunuz. Öğretim görevlileri yüksek lisansa çalışırken devam etmenizi bu yüzden tavsiye ediyor. MBA’ye başlamadan önce iş tecrübenizin olması oldukça size fayda sağlayacaktır.

Mağaza açmak için gerekenler ve nasıl mağaza açılır?

MBA programları öğrencilerin programlarına göre esnek bir şekile programlanıyor. Mesela iş saatinin çıkışında konumlandırılan MBA programları çalışan yöneticiler ya da yönetici olmak isteyen çalışanlar tarafından oldukça fazla tercih ediliyor. MBA’nin bir diğer farkı da aslında normal üniversite kampüslerinden ziyade daha çok iş hayatının aktığı bölgelerde örnek vermek gerekirse 4. Levent ya da Taksim’de butik ders alanlarının olması.

Bu sayede öğrenciler iş çıkışından sonra direkt olarak derslere giderek eğitim programını tamamlayabiliyor. MBA ile işletme lisansı arasındaki temel fark daha önce bahsettiğimiz gibi takım olarak ders almak ve bu takımlar sayesinde iş hayatınızda daha önce uygulanmış ve başarıya ulaşmış taktikleri kendi işletmenizde uyarlamak. Biz kesinlikle eğer yöneticilik düşünüyorsanız herhangi bir programdan yüksek lisans eğitimi almanızı tavsiye ediyoruz. Yüksek lisans eğitim için lisans eğitimini bitirmeniz gerektiğini unutmayın.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir