iPad POS sistemi, mağazacıların şube ve kasa yönetimi gibi karmaşık süreçlerini kolaylaştırabilen bir mağazacılık çözümüdür. Bu sayede mağaza sahipleri ve yöneticileri sadece bir tablet üzerinden mağazalarıyla alakalı tüm süreçleri tabletlerinden yönetebilir ve müşterilerinin de ihtiyaçlarını çözebilir. Bu yazımızda iPad POS Sistemlerinin avantajlarından ve hangi senaryolarda kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.

iPad POS Sistemi nedir?

Mağazanızda hangi ürünleri sattığınız, stok devir hızı, karlılık analizleri, müşterilerinizin ne kadarı tekrardan sizden alışveriş yapıyor gibi bilgiler mağazanız için oldukça önemli olmalılar. Eğer bu verileri takip etmiyorsanız işletmenizin büyümesi oldukça zordur. Herhangi bir POS yazılımı kullanarak bu verileri öğrenebilir, bu verilere göre satış ve pazarlama stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.

 

 

POS sistemleri çok çeşitli olabilir. Bunlar ister bulutta çalışsın, ister kendi mağazanızda bir bilgisayar üzerinde çalışıyor olsun aslında yapabilecekleri özellikler neredeyse aynı. Bulut tabanlı olan mağaza yönetim yazılımları sayesinde herhangi bir donanım maliyeti olmadan mağaza yönetim yazılımınızı kullanmaya başlayabilir, yukarıda belirttiğimiz kritik verileri izleyebilirsiniz.

POS sistemlerinin özellikleri nelerdir?

POS sistemleri genel olarak müşteri, ürün ve tedarikçi ilişkilerini takip etmektedirler. Buna ek olarak mağazanızdaki çalışanların takibi, detaylı raporlama, platform bağımsız yapısı sayesinde her yerden erişilebilir olması sayesinde oldukça sık tercih edilmektedirler. Özellikle yurt dışında bulut tabanlı mağaza yönetim yazılımları oldukça popüler. Bu sayede işletmeler her zaman işletmelerinin başındaymış gibi satışlarını kontrol edebiliyor, kendi işinin başında durmasına gerek kalmadan tüm süreçlere hakim olabiliyor.

 

 

POS sistemleri satış süreçlerini de hızlandırmaktadır. Satış sırasında sadece barkod okutarak satışa ürün ekleyebilirsiniz, daha sonra ödeme yöntemine göre satışları kategorilendirebilirsiniz. Bu programların ÖKC entegrasyonları sayesinde iPad üzerinden kredi kartına basarak POS cihazınızda tutarın otomatik olarak yansımasını ve ödeme almanızı sağlayabilirsiniz. Bu sayede manuel olarak tutar girmenize gerek kalmadan alışverişi sonlandırabilirsiniz.

Bu sistemlerin bir diğer avantajı ise müşterilerinizi kayıt altında tutarak onlara özel sadakat uygulamaları sağlayabilmeniz. Eğer müşterinizin iletişim bilgilerini satış sırasında aldıysanız, mağazanızı uzun süredir ziyaret etmeyen kullanıcılara özel indirim senaryoları tanımlayabilirsiniz. Ya da alışveriş geçmişlerini görüntüleyerek tek tuş ile iade ve değişim gibi işlemleri sadece saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Mağaza programı nedir ve özellikleri neler olmalı?

 

iPad POS Sistemleri ek olarak sadece yazılımdan ibaret değildir. Donanım olarak da bir çok desteğe sahip olan bu sistemleri kullanarak termal yazıcılarından fiş / fatura çıkartabilir, para çekmecesi bağlantısı kurarak nakit işlemlerde otomatik olarak kasa çekmecesinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede yetkisiz işlemleri en aza indirebilir ve güvenliği arttırabilirsiniz.

Bu sistemlerin en büyük avantajı ise kasanızda ne kadar para olması gerektiğini otomatik olarak hesaplaması. Bu sayede gün sonunda kasanızda ne kadar açık ya da fazla olduğunu otomatik olarak hesaplayıp kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kasada bir yanlışlık olduğunda açıklama ekleyerek yetkili kişilerin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

POS sistemlerini kullanırken alışkanlıklarınızı yıkmak zor olabilir fakat bu sistemlerin faydalarını gördükten sonra keşke daha erken geçseydik diye düşüneceğinizi düşünüyoruz. Kendi mağazamızda da bu sistemlerden birini kullanıyoruz ve inanın şu anda çok memnunuz. Size tavsiyemiz, hem maliyet hem de özellik bakımından size uygun bir POS yazılımı kullanmanız.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir