Ürününüzün veya mağazanızın herkese hitap etmesi imkansız. Müşteri tabanınız ne kadar geniş olursa olsun, sizin belli bir hedef kitlenizin olması kişi sayısını azaltıyor olsa da aslına bakacak olursanız verim açısından çok daha iyi. Hedef kitlenizi 3-5 gruba bölerek onları çok daha kolay anlayıp istedikleri içerikleri sunarak potansiyel müşterilerinizi etkileyebilirsiniz.

 

Peki hedef kitleniz kim?

Hedef kitlenizi belirlemek için aşağıdaki soruları kendinize sormalısınız:

Şirketim veya ürünüm insanların ihtiyaç duyduğu veya istediği şeyi sunuyor mu?

Eğer çok fazla ürün satıyorsanız, en çok sattığınız ürünleri düşünerek bu ürünlerden anlam çıkartmaya çalışın.

Şirketim veya ürünüm hangi problemleri çözüyor?

İşinize başlamadan önce ürünlerinizin ve hizmetlerinizin çözeceğini düşündüğünüz bir sorun olmalı.

 

 

Şu anda hedef kitlem kim? Kaç yaşındalar ve nerede yaşıyorlar?

Hedef müşteri grubunuzu daraltmaya başlamak için en kolay şeylerden biri lokasyondur. Tabii internet üzerinden satış yapıyorsanız lokasyona göre bir kısıtlama yapmamalısınız. Müşterilerin yaşları ise ürününüzü veya mağazanızı nerelerde pazarlamanız gerektiği konusunda oldukça fazla bilgi vermektedir.

En büyük rakiplerim kim ve neden en büyük rakiplerim bunlar?
En büyük rakiplerinizden en az üçünün bir listesini oluşturun ve pazara sundukları ürünleri en az kendi ürünleriniz kadar bilin. İyi yaptıklarını ve şirketinizin daha iyi yapabileceği alanları not edin. Sosyal medya hesaplarını dikkatlice inceleyin ve hangi içeriklerle kimleri hedeflediklerini belirleyin. Bu sayede rakiplerinizin hedef kitlelerini kullanarak potansiyel müşteri kazanabilirsiniz. 
İşletmem neleri rakiplerimden daha iyi yapıyor?
Şirketinizin neyi iyi yaptığını ve yapabileceğini iyi belirlemeniz gerekiyor. Bu özellikleriniz sizi rakiplerinizden ayıran çok önemli noktalar. Bu noktaları kaybetmeden geliştirmek ilk hedefiniz olmalı.

Hedef kitlenizi anlamak: Müşteri Personaları (Kişilik Kartları)

İlk olarak personanın ne olduğu ile başlamalıyız. Persona, farklı kaynaklardan edinilen karakteristik bilgiler incelenerek belirlenen ideal müşteri profili olarak özetlenebilir. Persona aynı zamanda Türkçe’de kişilik kartı olarak da kullanılmaktadır. Müşteri bazlı araştırmalar yapmanın en kolay ve ucuz yollarından birisi anket yapmaktır. Kişilik kartlarına anket demek yanlış olmaz.

Hedef kitlenizin zihnine girmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir veya daha fazla anket hazırlamak için yukarıda yanıtladığınız soruları kullanabilirsiniz. Her birinden yeni bir bilgi öğreneceğiniz için iki veya üç farklı anket çalışması yapmak daha mantıklı olacaktır. Binlerce insana bir anda anket yapmak ilk etapta maliyetli olacağından 100 – 250 kişi ile anketler yapmaya başlayın ve sonuçları değerlendirmeye alın.

Kişilik kartlarına ek olarak kanıtlanmış etkili satış ve pazarlama stratejileri yazımıza göz atmayı unutmayın!

Yaptığınız anketler hiç karışık olmamalı ve 10 sorudan fazla olmamalı. Eğer karışık ve uzun anketler düzenlerseniz anketi çözecek olan kişileri kaybedebilirsiniz. Bu kişiler belki de hedef kitlenizden insanlar oldukları için hedef kitleniz hakkında bilgi toplama konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sorularınızı özelleştirerek anketleri tekrarlamayı en iyi hedef kitlenize ulaşana kadar devam etmeyi unutmayın!

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir