Çoğu işletme sahibi ve satış yöneticisi verimli satış ve pazarlama tekniklerini bulmak konusunda sıkıntı yaşıyor. Tüm bu sorunları tek bir yöntemle çözmenin imkansız olduğu bu yazının başından söylemeliyiz. Mağazanızın konumundan tutun da çalışanlarınızın müşteriyle olan iletişimi gibi bir çok değişken satış sürecinizi etkiliyor. Etkili satış ve pazarlama teknikleri yazımız daha önce denenmiş ve başarıya ulaşmış basit ama bir o kadar da performanslı ip uçlarından oluşuyor.

1. Benzersiz satış önerisi tanımlayın ve tanıtın

Eşsiz ve kimsenin satmadığı ürünler satıyor olabilirsiniz. Bu yüzden rakiplerinizin uygulamadığı yöntemleri kullanmak sizin için çok avantajlı olacaktır. Potansiyel müşterileriniz, rakiplerinizden ziyade neden sizi seçmeli sorusunun cevabını soruyu sormadan öğrenmeli. Farklı olduğunuzu ve rakiplerinizin sunmadığı özellikleri ön plana çıkartmayı sakın unutmayın. Bu sayede müşterilerinizin dikkatini daha kolay çekeceksiniz.

2. Müştericilerinizi bir pazarlama aracı olarak kullanın

Müşterileriniz sizden sadece ürün almıyor, aslında onlara deneyim satıyorsunuz. Eğer müşterilerinizin bu deneyimden memnun kalırsa kesinlikle çevrelerinde olan insanlara sizi tavsiye ediyor. Bu tavsiyeleri kayıt altına alarak web sayfanızda ve sosyal medya hesaplarınızda referans olarak göstererek potansiyel müşterilerinizi etkileyin. Broşür gibi basılı materyallerinizde mutlaka bu referanslara yer verin. Potansiyel müşteriler daha önce alışveriş deneyiminizi yaşamış veya ürününüzü satın alan müşterilerin yorumlarını hiç tahmin etmediğiniz kadar önemsiyor.

 

 

3. Satış ekibiniz her zaman bir telefonla ulaşılabilir olmalı

Müşterilerinizi bir aksiyona sürüklemek etkileşimi arttırmanın birinci maddesidir. Örnek vermek gerekirse herhangi bir yerde kullandığınız “Ücretsiz danışmanlık için hemen bizi arayın:” ile “Telefon:” yazıları arasında çok ciddi bir fark olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Müşterilerinizin okuduktan sonra ne yapacağını onlara bırakmamalısınız, ne yapmaları gerektiğini etkili bir pazarlama süreçi için siz belirlemelisiniz. Siz karar verin ve onlara aktarın.

4. Özelliklerinizden ziyade müşterilerinize faydalarınızdan bahsedin

Bir çok şirket, bunların içine çok büyük kurumsal firmalar da dahil, kullanıcılarına sunduğu faydalardan ziyade özelliklerini ön plana çıkartmaya çalışıyor. Müşteriler bir ürünü ya da hizmeti beğendikleri için veya onlara fayda sağladıkları için alıyor. Pazarlama tekniğinizin müşterilerin egosunu tatmin edecek seviyede olduğundan emin olmalısınız. Onlara işlerini nasıl kolaylaştırdığınızı ve değerlerine önem verdiğinizi söyleyin.

5. Potansiyel müşterilerinize karşı konulamaz teklifler sunun

Çok basit bir şekilde müşterilerinize dayanılmaz teklifler sunun. Bu dayanılmaz teklifler sonraki siparişler için geçerli indirim kuponu, minik hediyeler ve ekstra ürünler olabilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir