ERP(Enterprise Resource Planning), Türkçe’de kurumsal kaynak planlaması ya da işletme kaynak planlaması olarak çevirilen işletmelerde mal ve hizmet üretimi için gereken işgücü, makine, malzeme gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan bütünleşik yönetim sistemlerine verilen genel addır. Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP), tüm veri ve işlemleri bir araya getirmeye yardımcı olan ve kullanımı kolay olan sistemlerdir. KKP yazılımı işlem yapabilmek için bilgisayarın çeşitli yazılım ve donanımlarını kullanır. İşletmeler, kâr amacı olmayan kuruluşlar, vakıflar, hükümetler veya diğer varlıklar KKP sistemlerini kullanabilirler.

KKP yazılım paketleri hem maaş bordro akışlarını hem de muhasebe işlevlerini bünyesinde barındırır. Bir KKP yazılımı bünyesinde genelde bağımsız olarak çalışan üretim, finans, müşteri ilişkileri yönetimi, insan kaynakları, stok yönetimi gibi çeşitli uygulamalar bulunabilir.

ERP Nasıl Kullanılır?

İşletmeler, sahip oldukları makinelerini, insan kaynaklarını, malzemelerini, kısaca kurumsal kaynaklarını en iyi şekilde yönetmeyi hedeflerler. Bunun için ERP çözümleri, her sektörde ve her ölçekteki firmalar için elzem niteliğindedir. İşletmenize en uygun ERP yazılımını satın almak için işletmenin ihtiyaçlarının ne olduğunu ve işletmenin ne istediğini analiz etmek gerekir. ERP sistemleri; CEO’dan, borç hesaplayan görevlilere kadar tüm kullanıcıların veri oluşturmasını, depolamasını ve ortak süreçlerle türetilen aynı verileri kullanabilmesini sağlamak üzere geliştirilmiştir. Güvenli ve merkezi bir hale getirilen veri havuzu sayesinde karmaşıklığa çeki düzen verir; verilerin doğru, güncel ve eksiksiz olduğundan emin olmanızı sağlar.

Günümüzün iş dünyasında ERP’nin etkisi göz ardı edilemez. Kurumsal veriler ve süreçler ERP sistemlerinde toplandıkça, işletmeler ayrı departmanları birbirleri ile uyumlu hale getirip iş akışını iyileştirerek önemli oranda tasarruf elde edebilir.

İş Yerinizde Elektrik Tasarrufu Yapmanın Püf Noktaları

Günümüzde ERP’nin Yeri

1990’larda ERP’ye güven arttıkça, ERP sistemlerinin uygulama maliyeti yükselmeye başladı. Zaman geçtikçe çok daha fazla organizasyon, şirket içi ERP sistemlerinin modern güvenlik taleplerine veya akıllı telefonlar gibi gelişmekte olan teknolojilere ayak uyduramadığını keşfetti. Günümüzde ise ERP buluta taşındı. ERP’nin bulutta olması, bir şirket yerine uzak sunucu ağında tutulduğu anlamına geliyor. Bulut, şirketlerin yazılım satın alma ihtiyacını ortadan kaldırdı ve işletim masrafları ortadan kalktığı için çok daha ekonomik hale geldi.

Firmaların ERP’yi tercih etmeleri için 5 önemli sebep vardır:

  • Entegre finansal bilgiler: Farklı departmanların gelir tablolarını tek bir yerde görmek soru işaretlerinin oluşmasını engeller.
  • Entegre müşteri sipariş bilgisi: Müşterinin siparişini aldıktan sonra ürünün hazırlanmasından kargoya verilmesine kadar uzun bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde pek çok departmanın birbirinden haberdar olması tam da ERP’nin kullanım amacına uygundur.
  • Standardizasyon ve imalat işlem hızlarının artması: İş akışlarının tek bir entegre bilgisayar sistemi üzerinden gitmesini sağlar.
  • Stokları optimize eder: Siparişlerin işletme içinde hangi aşamada olduğunu görmenizi sağlar.
  • İnsan kaynakları bilgilerinin standardizasyonu: Çok sayıda departmana sahip firmalarda çalışan bilgilerini tek çatı altında toplar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir