E-Ticaret sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Amerika’da e-ticaret sitelerini üzerinden yıllık 653 milyar dolarlık satış yapıldığı düşüldüğünde bu pazar hiç bir zaman küçümsenmemeli. E-Ticaret bu kadar revaçta olunca çok fazla yeni site ve platform bu pazardan dilim kazanmak için farklı stratejiler ve pazarlama yöntemleriyle müşterilerin ilgisini çekmeye çalışıyor. Biz de bu yazımızda herhangi bir işletmenin rakiplerine üstünlük sağlamasına yardımcı olabilecek en iyi e-ticaret pazarlama stratejilerini bulmak için uzmanlardan yardım aldık.

 

1) Önceliğiniz Ödeme Kolaylığı Olsun

Eğer yurt dışına satış yapıyorsanız ya da imkanınız varsa kesinlikle kredi kartına ek olarak PayPal ile de ödeme alın. Pek çok insan güvenlik çekincelerinden dolayı kart bilgilerini sadece PayPal ile paylaşıyor, hal böyle olunca da müşteriler PayPal desteği bulunan sitelerden alışveriş yapıyor. Web sayfanız aynı zamanda ücretsiz kargo hizmeti sunmalı, sunmuyorsa bile bir limit belirlemelisiniz. Bu hem satışlarınızı hem de memnuniyetinizi arttıracaktır. Son olarak kullanıcıların inceleme bırakmasını sağlayın. Bu incelemeler kullanıcılarınızın etkileşimlerini arttıracaktır. İnceleme veya yorum bırakmaları için indirim kuponu sağlayabilirsiniz.

 

 

2) Tüm Platformları İçeren bir e-Ticaret Stratejisi Geliştirin

E-mail marketinginden tutun da reklamlı aramalara, içerik üretiminden dijital PR’a kadar her şeyi oldukça detaylı düşünmelisiniz. Oldukça fazla kullanıcıya ulaşmak ve satış yapmak için pazarlamaya yönelik bir yaklaşım çok önemli. Sosyal varlığınıza bol bol dikkat edin ve katılımcı kitlenizi büyütmeyi hedefleyin. Düzenli olarak içerikler yayınlayarak, sohbetler başlatarak ve takipçilerinize özel teklifler ve yarışmalar düzenleyerek müşterilerinizle ilişkileri koruyun. Güçlü bir marka itibarı oluşturarak müşterileri güvenli hale getirin. Başarılı bir e-ticaret stratejisi, sadece yeni kazançlar değil, müşterileri de odak noktasına koyarak oluşturulabilir!

3) Ürün Açıklamalarına Özen Gösterin

E-ticaret dünyasındaki küçük değişiklikler, gelirde büyük değişikliklere yol açabilir. Bir e-ticaret mağazasının en önemli alanlarından biri, ürün açıklamalarıdır. Her zaman rakiplerinizin bütünününden ziyade iyi noktalarını kendini platformunuzda kullanın. Nelerde yanlış yaptıklarını tespit edin ve siz o hatalara düşmeyin. Örnek olarak, sattığınız kıyafetlerin kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacağını ve dikkat çekeceğini müşterilerinize söyleyin. Bu açıklama sadece kumaşın malzemesini ve rengini belirtmekten çok daha iyidir. Satın alma duygusal bir süreçtir, açıklamalarınızda mutlaka duyguları ön plana çıkartmalısınız.

Ek olarak ürünleriniz hakkında detay vermekten çekinmeyin. Modern tüketiciler, ürünlerini satın almadan önce internet üzerinde uzun ve detaylı araştırmalar yapıyor, YouTube üzerinden inceleme videoları izliyor. Bu bilgileri sizden öğrenmeleri müşterilerinizin size olan güvenini arttıracaktır.

4) Ödeme Sürecinizi İyileştirin

Anketler müşteriler tarafından en çok istenilen özelliklerin zaman kazandırıcı ve yalın olması gerektiğini ortaya koyuyor. E-ticaret sitelerinin genelde en karışık ve uzun süren kısmı ödeme sayfaları. Online alışveriş sepetlerinin %68’inin alışveriş tamamlanmadan terk edildiğini biliyor muydunuz? Örneğin, müşteriler çok fazla alan doldurmak zorunda kalıyorlarsa, çok fazla sayfadan sayfaya geçerlerse ve çok fazla işlem gerçekleştirirlerse, müşteri kolaylıkla satın alma işleminden vazgeçebilir. Ek olarak kullanıcılar beklemedileri ücretlerle en son aşamada karşılaşırlarsa (Vergi, kargo ücreti, gibi…) alışverişi tamamlamadan web sayfanızdan çıkacaklardır.

 

 

E-ticaret platformlarından en yüksek derecede yararlanmak için yöneticilerin, ödeme sürecini hızlandırarak sepeti terk etme oranını düşürmeye ve satışları arttırmaya odaklanmaları gerekiyor. Örneğin, e-ticaret siteleri müşterilerin bir hesap oluşturmasını zorunlu tutmak yerine misafir hesap ile alışverişi tamamlamasına imkan sağlayarak sepeti terk etmelerini engelleyebilir.

 

5) Sayıları Anlamlı Hale Getirin

E-ticaret sitesi sahipleri kesinlikle sayılardan ve istatistiklerden sonuç çıkartmak zorunda. İlk olarak dönüşüm oranı nedir onunla başlayalım: Dönüşüm oranı, web sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği ve bunların kaçının ürün satın aldığı hakkında bilgi veren önemli bir istatistiktir. Dönüşüm oranlarını takip etmek satışınızı ve gelirinizi arttırmanın ilk önceliklerinden. Web sayfasına nasıl insan çekeceğimizi çok fazla değerlendiriyoruz fakat bu insanların bizden bir ürün almaya karar verdiği zamanki sürece dair pek fazla fikrimiz yok. Dönüşüm oranlarını test etmek için çok fazla araç bulunuyor ve bu araçlardan elde edececeğimiz sonuçlarla süreçleri iyileştirmek çok önemli.

6) Terkedilmiş Sepetleri Yeniden Yükleyin

İnsanlar sadece e-posta topladığınız kullanıcıların sepetlerini geri yükleyebileceğinizi düşünebilir fakat artık daha da fazlasını yapmak mümkün. Eğer kullanıcınız alışverişini yarıda bırakıp sepeti terk ederse, bundan sonraki ziyaretinde mutlaka sepetinde eski alışverişinde bulunan ürünleri gösterin. Bu sayede kullanıcılarınız belki de unuttukları ürünleri tekrardan görecekler ve alışverişlerini tamamlayacaklar. Bunun için Woocommerce gibi yaygın e-ticaret platformunda bulunan Beeketing eklentisini kullanabilirsiniz.

 

7) Sayfanıza Çapraz Satış Özelliği Ekleyin

Uzmanların çoğunluğu e-ticaret sitelerinin başına gelen en iyi şeylerden birinin çapraz satış özelliği olduğunu söylüyorlar. Çok fazla çapraz satış stratejisi olduğunu belirtmeliyiz. Fakat en çok verim aldıklarının ikinci ürüne indirim eklenmesi olduğunu belirtiyorlar ve tavsiye ediyorlar. Uzmanlar, bu teknikle beraber dönüşüm oranlarının %20 arttıklarını da ekliyorlar.

8) Tek Platforma Bağlı Kalmayın

Gelişmiş e-ticaret satıcıları; n11, Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi ek satış kanallarını kullanarak daha fazla görünürlük elde ediyorlar ve bu sayede gelirlerini arttırıyorlar. Birden fazla kanal üzerinde satış yapmak, stok yönetiminin karmaşıklığını arttırıyor fakat bunun da önüne geçmek için çeşitli yönetim programları bulunuyor. Stok takip programları, birden çok kanalda satış yapacaksınız mutlaka kullanmanız gereken uygulamaların başında geliyor.

 

İşletmenizin hedef pazarınız tarafından fark edilmesini sağlamak ve satış rakamlarınızı arttırmak için yukarıdaki  maddeleri mutlaka kendi e-ticaret sayfanızda uygulamalısınız. Yukarıdaki maddeleri kendi web sayfanıza entegre ettikten sonra kesinlikle olumlu sonuçlarını zaman içerisinde göreceksiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir