Bulut tabanlı uygulama oldukça sık duyduğumuz bir terim. Eğer kullandığınız bir mağaza ya da ön muhasebe programı varsa, bundan 3-4 sene önceye kadar mağazanızda lokal bir sunucu barındırarak bu servisleri kullanabiliyordunuz. Bu da işletmenize ya da mağazanıza ekstra bir donanım ve bakım maliyeti çıkartıyordu. Bu sunucunun bulunduğu ortamda elektrik gittiğinde ya da internet bağlantısı koptuğunda tüm mağazalarınız bundan etkileniyordu ve işleriniz yarım kalıyordu.

Bulut Tabanlı Uygulamaların Avantajları

Fakat bulut tabanlı uygulamalarda böyle sorunlar bulunmuyor. Yeni nesil yazılım şirketleri, uygulamalarını internet üzerinde oldukça güvenli veri merkezlerinde yani datacenterlarda tutuyor. Bu sayede de çok ekstrem durumlar dışında (Datacenter’ın yanması, yıkılması vb. kesintisiz servis sunabiliyorlar.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz ya da sunucunuzda lokal olarak barındırdığınız geleneksel programların aksine bulut tabanlı uygulamaların kurulum, donanım, yazılım ve veri saklama maliyeti yoktur. Bu sayede çok daha kullanışlı uygulamalara çok daha uygun fiyata sahip olabiliyorsunuz.

 

 

Veri saklama maliyeti dışında verilerinizin güvenliği de oldukça önemlidir. Hesabınıza girdiğiniz tüm veriler uygulamanızın sunduğu yüksek standartlarda korunur ve sık sık yedeklenir. Çok ekstrem durumlarda bile verilerinizi güvenle eskiye döndürebilirsiniz. Bulut tabanlı uygulamaları kullanmak için tek bir cihaza bağlı kalmazsınız, internet üzerinden tüm verilerinize ulaşabilir ve gerekli işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Mağazanızın verileri bulut üzerinden yedeklendiği için herhangi kullandığınız bir bilgisayar çalınsa ya da bozulsa bile verileriniz güvenle korunur. Siz kutudan yeni çıkarttığınız bilgisayarınız veya cep telefonunuzdan bile mağazanızın verilerine erişebilir ve yönetmeye devam edebilirsiniz.

Bulut tabanlı uygulamaların en büyük avantajlarından biri de mobil olarak uygulamanızı her yerden kullanmanıza imkan sağlamasıdır. Eğer servis aldığınız uygulamanın iOS ve Android uygulaması bulunuyorsa mağazanızı ya da ön muhasebenizi cep telefonunuzdan bile kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Bulut tabanlı uygulamaların kayda değer en önemli avantajı ise bir kere hesap oluşturduktan sonra güncellemeleri otomatik olarak sisteminize uygulamasıdır. Yani siz el ile yazılımınıza güncelleme yapmak durumunda kalmıyorsunuz bu da teknik sorunları ve zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Ek olarak yazılım firmaları bu güncellemelere ekstra bir ücret almıyor. Gün sonunda bulut tabanlı mağaza ya da ön muhasebe programına yatırdığınız para geleneksel uygulamalardan çok daha az oluyor.


3 yorum

Alkım Ant · Haziran 18, 2018 1:00 pm tarihinde

Bulut olmayan sistemleri neden hala kullanırlar aklım almıyor gerçekten.

Melih · Haziran 18, 2018 1:01 pm tarihinde

En iyi bulut yazılım bence Dropbox.

Taner Şahin · Haziran 19, 2018 6:28 am tarihinde

BU zamanda bulut kullanmayan var mı ya???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir