Yapılan araştırmalara göre insanlar estetik buldukları yerlerde alışveriş yapmaya daha fazla istekli oluyorlar. Amacına bağlı, alışveriş yapmaya meyilli potansiyel müşteriler dışında, plansız bir şekilde gelen kişileri müşteriye çevirmek mağazanın elinde oluyor. Bunu yapabilmek için ziyaretçilerin mağazada kaldığı süreyi olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu yazımızda biz, mağazanızı çekici kılmak için gereken önemli maddeleri sıraladık.

  1. İç Mimari ve Dekorasyon

İç mimari ve dekorasyon mağazacılık alanında vazgeçilmesi mümkün olmayan bir özelliktir. Günümüzde sosyal medyanın etkisinin de artmasıyla farklı olan her şeye olan ilgi ve alaka artmayı sürdürüyor. Mağazanızda bulundurduğunuz dekoratif bir süs,  duvara astığınız bir bisikletten tutun, sandalyelerinizin alışılmışın dışında olması dahi insanları cezbedebilir. İş yerinize dekoratif bir yapı kazandırmanın her zaman cep yakan bir durum olmasına da gerek yok. Çok basit dokunuşlarla sade ve şık bir mağaza görünümü vermek mümkün.

  1. Mağazada Kullanılan Renkler

Bir diğer önemli nokta ise mağazanızın içerisinde yoğun olarak kullanılacak renklere dikkat etmektir. Araştırmalar renklerin insanların psikoloji üzerinde birçok olumlu ve olumsuz etkiye sahip olduğunu kuşkusuz bir şekilde göstermektedir. Pastel ve sıcak renkler ziyaretçileri daha çok vakit geçirmeye teşvik eden renklerdendir.

  1. Mağazada Kullanılan Işıklandırma

Mağaza ışıkları göz alıcı olduğu kadar göz yorucu da olabilir. Hatta bazı mağaza sahipleri renkli ışıklar kullanarak mağazalarını daha çekici hale getirmeye çalışırlar fakat, ışıklandırmada sade ve beyaz ışık kullanmak mağazacılıkta satış açısından en etkili ve verimli yöntemdir.

  1. Müzik

Mağazacılık, restaurant, cafe, kuaför ve hatta pek çok küçük işletmecilerin en vazgeçilmezi olan konu ise müzik seçimidir. Müzik seçimi bir işletmeye müşteri kazandırabileceği gibi aynı zamanda müşteriden de olmasına neden olur. İşletmelerde doğru bir şekilde kullanılan müziklerin alışverişi arttırdığı ve seçilen müziklerin müşterilerin psikolojileri üzerinde etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Dükkanın, mağazanın, konseptine uygun, hedef kitleyi göz ardı etmeden müzik seçimi yapılmalıdır. Müzik mağazanızı çekici kılmak için gereken en önemli unsurdur.

  1. Koku

Bir mağaza için belki de en önemli etkendir. Özellikle kalabalık mağazalarda olabilecek ter kokusu, kıyafet mağazalarındaki naftalin kokusu, restoranlarda yağ ve yanık kokuları en çok dikkat edilmesi gereken kötü kokuların başında gelmektedir. Bu kokuları engellemek için mağazanızın havalandırmasının yeterli ve çalışır durumda olduğundan emin olun. Güzel kokular mağazanızı çekici kılmak için etkilidir. Ayrıca mağaza içerisinde dekoratif durabilecek yerlere çiçekler koymak hem kötü kokuları engeller hem de mağazanıza biraz daha canlılık kazandırır.

  1. Hijyen

Bu madde özellikle yeme, içme tüketimi yapılan kafe, restoran, şarküteri, kasap, manav, self-servis restoranlar, fırın, pastane, gıda noktaları ve kuruyemişçilerin dikkat etmesi gereken en önemli unsuru içeriyor. Yeme-içme kısmı olan restoranlarda tuvalet hijyeni de mağazanızı çekici kılmak için önemlidir.

  1. Ürünlerin Sunum Şekilleri

Mağazacılıkta reyon düzeni ürünlerin satılması için en önemli faktördür.

  1. Mağaza Çalışanlarının Tavırları ve Dış Görünümleri

Bir işletmeci için müşteri memnuniyetinin temel taşı, mağazaya gelen müşterilerin sorunsuz ayrılmasıdır. Bunu sağlayan en önemli unsur ise çalışanlarının güler yüzlü, diksiyonu düzgün ve kılık kıyafetinin çalışmak için uygun olmasıdır.

  1. Mağaza İçindeki Çalışan Sayısının Yeterliliği

Kimse gittiği mağazada saatlerce kasa ve kabin kuyruğu beklemek istemez. Bunun önüne geçebilmek için işletmeci mağazasındaki trafiği yönetecek bir ekip kurmalı ve bu ekibin yeterli sayıda olduğundan emin olmalıdır.

  1. Mağaza Çalışanlarının Sattıkları Ürünler Hakkında Yeterli Bilgi ve Donanıma Sahip Olması

Son olarak, mağazaya gelen müşterileri satışa ikna edebilmek için son adım mağaza çalışanlarının ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olmasıdır. Özellikle çok işlevli ürünlerin satışında bu konu daha elzem bir hal almaktadır.

Bu konuyla ilgili daha fazla okumak istiyor musunuz? O zaman tıklayın!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir